Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wyłudzali refundacje z NFZ. Sześć osób z zarzutami

poniedziałek, 11 grudnia 2023 08:25 / Autor: Aleksandra Rękas
Wyłudzali refundacje z NFZ. Sześć osób z zarzutami
Wyłudzali refundacje z NFZ. Sześć osób z zarzutami
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Pobierali z NFZ pieniądze na specjalistyczny sprzęt, a chorym przekazywali tańsze odpowiedniki. Grupa składająca się z trzech mężczyzn i trzech kobiet, usłyszała już zarzuty. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

Historia sięga grudnia 2021 roku. Wtedy to mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach ustalili, że w jednym ze specjalistycznych sklepów ze sprzętem medycznym może dochodzić do nieprawidłowości.

- Prowadzone wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Krakowie postępowanie wykazało, że sześć osób, w wieku od 35 do 43 lat wyłudzało refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nielegalny proceder polegał na tworzeniu odpowiedniej dokumentacji, pozwalającej zakupić specjalistyczny sprzęt medyczny w postaci między innymi wózków inwalidzkich, materacy antyodleżynowych oraz ortez – wymienia Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

W rzeczywistości do chorych trafiały tańsze odpowiedniki. Bywało i tak, że zapotrzebowanie na sprzęt realizowano wbrew przepisom, albo zamówienie było niekompletne.

- W wyniku tego typu działalności, do której dochodziło w kilku sklepach na terenie województwa świętokrzyskiego, NFZ wypłacił bezzasadne refundacje w łącznej wysokości 450 tysięcy złotych – informuje funkcjonariusz.

Dwuletnie postępowanie pozwoliło na zatrzymanie sześciu mieszkańców naszego województwa – są to właściciele oraz pracownica sklepów, fizjoterapeuci oraz lekarz. Wszystkim grozi do ośmiu lat więzienia, sprawa jest rozwojowa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO