Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wykonujemy mniej badań laboratoryjnych. Ma to zmienić projekt "Profilaktyka 40 plus"

piątek, 09 lipca 2021 10:40 / Autor: Magdalena Nowak
Wykonujemy mniej badań laboratoryjnych. Ma to zmienić projekt "Profilaktyka 40 plus"
Wykonujemy mniej badań laboratoryjnych. Ma to zmienić projekt "Profilaktyka 40 plus"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Nawet o 40 procent w 2020 roku w stosunku do roku poprzedniego zmniejszyła się liczba wykonywanych badań laboratoryjnych. Chodzi o badania, które stanowią podstawę do dalszej diagnostyki m.in. nowotworów. Niektóre z nich są obecnie objęte programem „Profilaktyka 40 plus”.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeanalizowała dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące badań profilaktycznych wśród osób powyżej 40 roku życia. Największy spadek widać w przypadku badań krwi utajonej w kale o 41 procent, a to badanie jest podstawą do dalszej diagnostyki raka jelita grubego. Znacznie spadła także ilość badań cholesterolu,  glukozy i morfologii  z płytkami krwi – każde  z nich o 36 procent.

Naprzeciw tym statystykom wychodzi projekt „Profilaktyka 40 plus”.  Każdy, kto ma 40 lat lub więcej otrzyma  jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Pakiet dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty PSA. W pakiecie wspólnym będzie natomiast:  pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca.

– Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent musi wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Po wypełnieniu ankiety, trafia ona do centrum e-zdrowia, a tam będzie generowane e-skieorwanie. Ze skierowaniem zgłaszamy się do placówki, która ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie tych badań – mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Dla osób, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, przewiduje się również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej – dodaje rzecznik.

E-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, która będzie miała umowę z NFZ na prowadzenie badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO