Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wybudują obwodnicę Morawicy. Umowa podpisana

czwartek, 26 lipca 2018 13:59 / Autor: Michał Łosiak
Wybudują obwodnicę Morawicy. Umowa podpisana
Wybudują obwodnicę Morawicy. Umowa podpisana
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś w budynku  Urzędu Miasta i Gminy Morawica została podpisana umowa na projekt i pierwszy etap budowy obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej. Prace rozpoczną się w wakacje przyszłego roku.

Inwestycja będzie kosztować 78 milionów złotych. W ramach pierwszego etapu zostanie wybudowana dwujezdniowa droga o długości 4,2 kilometra w miejscu obecnej drogi krajowej nr 73 na odcinku od granic Kielc, aż do granicy Brzezin i Morawicy. Powstaną cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, kładka dla pieszych w Bilczy i drogi dojazdowe. – Nie przewidujemy żadnych większych trudności. Odpowiedni dojazd jest zapewniony, w związku z czym nie musimy tworzyć dróg technologicznych. Ta inwestycja pozwoli oddzielić ruch lokalny od tranzytowego – tłumaczył Tomasz Adamczyk, przedstawiciel Mostostalu Warszawa, czyli wykonawcy projektu i budowy.

Inwestycja była długo wyczekiwana przez lokalną społeczność. – Niemożliwe stało się możliwe. Nasi mieszkańcy oczekiwali tej drogi, co potwierdza fakt, że była ona w planie zagospodarowania przestrzennego już w latach 70-tych. To kilka kilometrów drogi, gęsto zabudowanej, przez którą codziennie przejeżdża tysiące samochodów. Jest to uciążliwe dla ludzi mieszkających tuż przy trasie. Gmina Morawica, w której od 1990 roku przybyło ponad 6 tysięcy mieszkańców, to również prężny ośrodek gospodarczy. Mamy specjalną strefę ekonomiczną i każdego roku powstają nowe firmy. Gościliśmy przedstawicieli potężnych koncernów europejskich i światowych, ale wtedy pojawiały się ich wątpliwości co do dojazdu. Dlatego właśnie ta inwestycja jest niezwykle potrzebna – mówił Marian Buras, burmistrz Morawicy. – W 2017 roku został zaktualizowany Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, dzięki czemu znalazła się tam Morawica, a dziś możemy się tu spotkać i podpisać umowę. To wszystko dzięki zaangażowaniu parlamentarzystów, radnych i wszystkich ludzi dbających o lokalną infrastrukturę drogową – zaznaczył Łukasz Smółka, szef gabinetu politycznego Ministerstwa Infrastruktury.

Termin realizacji inwestycji to 36 miesięcy z doliczeniem okresów zimowych począwszy od podpisania umowy. Będzie ona wykonywana w systemie projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca dokona niezbędnych aktualizacji projektowych przed przystąpieniem do robót.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO