Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wsparcie w zdobywaniu zagranicznych rynków

poniedziałek, 15 maja 2017 14:27 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Niski poziom umiędzynarodowienia przedsiębiorstw to problem na skalę całego kraju. Świętokrzyski biznes również w znikomym stopniu współpracuje z rynkami zagranicznymi. Zgodnie z założeniami rządowego systemu wsparcia inwestycji zagranicznych ma to się zmienić. Pomóc mają działania niedawno utworzonego Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak mówił w Kielcach Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju szansą dla świętokrzyskich firm w podboju rynków zagranicznych są biura zagraniczne Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. - Otwieramy się na nowe rynki. Otworzyliśmy już biura w Teheranie, San Francisco, niedawno też w Meksyku. Działania kierujemy w stronę dalekich krajów, ponieważ polski przedsiębiorca może mało wiedzieć o kulturze, lokalne prawo. Małej firmie trudno ponieść koszt tego, by się tego wszystkiego dowiedzieć. W tym jest nasza rola by to ułatwić – mówił Tadeusz Kościński.

W sumie ma powstać 69 biur zagranicznych na całym świecie. Funkcjonuje także Portal Promocji Eksportu z propozycjami współpracy poza naszym krajem. Działania centralne mają ograniczyć ryzyko porażki biznesmenów wypływających na szerokie wody. - Problem polega na tym, żeby przedsiębiorcy świętokrzyscy chcieli wychodzić poza granice. Nie jest to proste i wiąże się z pewnym know-how, które trzeba zdobywać w trudzie i często ponosząc wysokie koszty. Nie łudźmy się, że wyjedziemy za granicę i dowiemy się wszystkiego. Za naukę niestety się płaci, czasem bardzo dużo. Pierwsze kontrakty często są nierentowne ale dzięki nim zdobywa się wiedzę o rynku - mówi Tomasz Tworek, szef Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W zdobywaniu rynków zagranicznych przez świętokrzyskie firmy pomóc ma udział w misjach zagranicznych. W tym tygodniu nasi przedsiębiorcy będą się prezentować podczas targów SIAL w Szanghaju. To wydarzenie dla producentów żywności z całego świata.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO