Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Więcej maluchów, niż miejsc w żłobkach. Będą pieniądze na rozwój instytucji zapewniających opiekę

czwartek, 02 listopada 2017 13:28 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. kielce.uw.gov.pl
Dariusz Skrzyniarz

Urząd wojewódzki czeka na wnioski w sprawie dofinansowania nowych miejsc w żłobkach lub utrzymania tych istniejących. O dodatkowe środki na ten cel mogą się starać samorządy oraz organizacje pozarządowe w ramach programu Maluch+. 450 milionów złotych to kwota jaka przeznaczona została na realizację programu w 2018 roku na terenie całego kraju.

W bieżącym roku do naszego województwa trafiło 4,3 miliona złotych na realizację programu Maluch+. Od nowego roku funduszy ma być więcej. Ile dokładnie? Na razie tego nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w regionie świętokrzyskim funkcjonują 54 instytucje zajmujące się opieką nad najmłodszymi dziećmi. To za mało. - Z danych statystycznych wynika, że w Świętokrzyskiem mamy około 42 tysiące dzieci, które mogłyby być objęte opieką żłobkową,. Miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych jest 1900. Zatem najmłodsi objęci taką opieką to znikomy procent całości. Są takie kraje jak Francja czy Holandia, gdzie 30-40 procent dzieci może korzystać ze żłobków. To pokazuje, że u nas nie jest rewelacyjnie - mówi Jacek Sułek, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w urzędzie wojewody.

Program podzielony został na 4 moduły. Każdy z nich skierowany jest na określone działanie i jego wykonawcę. Dla pierwszego modułu termin składania wniosków mija 24 listopada, dla 3 pozostałych – 17. - W module 1 i 2 skierowanym do gmin można uzyskać dofinansowanie na utworzenie nowych miejsc, na zadania inwestycyjne, czyli budowę żłobków od podstaw oraz na utrzymanie istniejących miejsc w żłobkach. W przypadku gmin 20 tysięcy złotych to maksymalna kwota dofinansowania, jaką można uzyskać na utworzenie nowego miejsca. Natomiast organizacja pozarządowa lub firma na taki cel może otrzymać nawet 10 tysięcy złotych. Nie wiemy jak duża kwota zostanie przekazana na utrzymanie, bo to zależy od tego, ile wniosków wpłynie w skali całego kraju – wyjaśnia Jacek Sułek.

Jak mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, program Maluch+ jest w pewnym stopniu powiązany z programem Rodzina 500+. Ponadto zwiększanie liczby żłobków może mieć istotne znaczenie dla kariery zawodowej rodziców najmłodszych dzieci. - Należy zadbać o to, by dziecko miało swoje miejsce w dobrze przygotowanym żłobku. Dzięki temu rodzic będzie mógł spokojnie pójść do pracy. Dlatego zachęcam wszystkie samorządy: gminne, powiatowe i wojewódzkie do tego, by z pomocą dofinansowań tworzyły nowe miejsca w żłobkach – mówi wojewoda Agata Wojtyszek.

W skali województwa największe środki na realizację programu Maluch+ trafiają do Kielc. W latach 2016-17 do stolicy regionu popłynęły niemal 3,8 mln złotych. W mieście działa 15 placówek, które zapewniają opiekę nad najmłodszymi.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO