REGION
WFOŚiGW w Kielcach podsumował cztery lata działalności
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach podsumował swoją pracę od 2017 roku. W tym czasie podpisano ponad 20 tysięcy umów, wypłacono miliard złotych w ramach dotacji i zwiększono wydajność pracowników o niemal 900 procent.
Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, od 2017 roku, czyli od czasu zmiany zarządu, w instytucji zaszły ogromne zmiany.
- W 2016 roku, liczba podpisywanych rocznie umów wynosiła 457. W tym roku - to osiem tysięcy. Co za tym idzie, wypłacane są większe kwoty w ramach dotacji; w 2021 to już niemal 195 milionów złotych. Warto wspomnieć o efektywności naszych pracowników, która wzrosła o 890 procent w ciągu tych czterech lat. W 2016 roku, pracownik WFOŚiGW rocznie pracował przy 13 umowach, teraz to średnio 133 umowy – wyliczał prezes Gliwiński.
Jak dodał, od 26 lipca 2017 roku WFOŚiGW łącznie podpisał 22 tysiące 180 umów, na kwotę miliarda złotych.
- Dzięki pracy naszego funduszu, redukujemy ogromną ilość szkodliwych substancji trafiających do atmosfery. Od 2017, z naszego województwa zniknęło około 16 500 „kopciuchów”, a w zamian pojawiły się ekologiczne źródła ciepła. Emisja dwutlenku węgla rocznie redukowana jest o ponad 231 ton. Z dofinansowanych przez nas urządzeń rocznie produkowane są 34 gigawatogodziny. Łączna moc ogniw fotowoltaicznych to 17.5 megawatów, a liczba instalacji mikro to 2494 – wyjaśniał prezes WFOŚiGW w Kielcach.
Jak dodał, wciąż trwa nabór do programu Agroenergia.
- Mogą skorzystać właściciele od 1, do 300 hektarów ziemi. Można skorzystać z dofinansowania na wiatraki, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła – podkreślił.
Poseł Anna Krupka zauważyła, że polityka proekologiczna jest bardzo ważną sferą życia.
- Jesteśmy dumni z funkcjonowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Jest on jednym z najlepiej i najprężniej działających w Polsce - zarówno pod względem przyjmowanych i rozpatrywanych wniosków, jak i dobrej komunikacji z samorządami. Nasze województwo jest jedynym w kraju, gdzie do programu Czyste Powietrze przystąpiły wszystkie gminu. Dzięki temu fundusz jest blisko mieszkańców – mówiła Anna Krupka.
Senator PiS Krzysztof Słoń stwierdził, że w ciągu ostatnich lat, WFOŚ zasłużył na miano mecenasa działań proekologicznych.
- Przyzwyczailiśmy się już do tego, że fundusz, dzięki rozmaitym programom, zmienia naszą rzeczywistość i jakość życia. Przynosi to wymierny efekt – powietrze, woda, gleba są w lepszym stanie. Jeszcze kilka lat temu, nasze województwo było zaniedbane pod względem ekologicznym. Teraz widzimy ogromną aktywność i szereg działań na rzecz naszego środowiska – zaznaczył senator.
Dzisiaj podpisano umowę z szesnastotysięczną beneficjentką programu Czyste Powietrze. W całej Polsce, do tej pory z Czystego powietrza skorzystało niemal 350 tysięcy osób, a kwota dofinansowania łącznie wyniosła prawie 5 milionów 900 tysięcy złotych.