Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Weterani świętują

wtorek, 28 maja 2024 12:31 / Autor: Michał Kita
Weterani świętują
fot. CPdMZ
Weterani świętują
fot. CPdMZ
Michał Kita
Michał Kita

Uroczystym apelem, żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach uczcili dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. W jednostce na kieleckiej Bukówce to święto obchodzone jest w szczególny sposób, ponieważ w tym miejscu na co dzień szkolą się żołnierze, służący w różnych częściach świata.

Pułkownik Krzysztof Orzech, Zastępca Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych podkreśla, że żołnierze z Kielc są ambasadorami Polski i ziemi świętokrzyskiej poza granicami kraju.

– Dla nas to wyjątkowe święto, ponieważ ponad połowa żołnierzy ma status weterana i brała udział w misjach poza granicami państwa. Ma to niebagatelne znaczenie w zdobywaniu doświadczenia, którym następnie mogą się dzielić w naszej jednostce, szkoląc przyszłych misjonarzy. Ich profesjonalizm i doświadczenie są doceniane przez żołnierzy sił zbrojnych na całym świecie – dodaje.

Trzykrotnie w misjach zagranicznych, w Libanie i Kosowie brała udział porucznik Barbara Leszczyńska, która podkreśla, że jednym z najtrudniejszych wyzwań podczas tego typu wjazdów jest długotrwała rozłąka z najbliższymi.

– Każdego weterana cechuje profesjonalizm, odwaga, wytrzymałość fizyczna i psychiczna, ale też zdolność do niesamowitego poświęcenia. Przejawia się ono, m.in. tym, że przez kilka miesięcy musimy zostawić swoich najbliższych, nasze rodziny, a wszelkie obowiązki życia codziennego muszą przejąć nasi partnerzy i partnerki.

Barbara Leszczyńska podkreśla, że dla żołnierzy udział w misjach jest szansą na zdobycie praktycznego doświadczenia i umiejętności, które można wykorzystać w razie konieczności obrony ojczyzny.

Obecnie żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, pełnią służbę w polskich kontyngentach wojskowych w Kosowie, Libanie, Rumunii i Hiszpanii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO