REGION
Wacław Lutyński. Mieszkaniec Kielecczyzny, jeden z pierwszych więźniów KL Auschwitz


14 czerwca 1940 r. to data I masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. W 2006 r. Sejm Rzeczypospolitej przyjął, że w rocznicę tego wydarzenia zostanie ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Po zmianie w 2015 r. ‒ Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Jednym z uczestników I transportu był Wacław Lutyński, związany z Kielecczyzną.
Urodził się w 1906 r. w Ożarowie. W latach 1935‒1939 r. pracował w samorządzie, był zastępcą starosty zawierciańskiego. Rodzinnie związany z Kielecczyzną, po wybuchu II wojny światowej mieszkał w rejonie Jędrzejowa.
Został zatrzymany przez Niemców 1 maja 1940 r. w Krakowie. Przebywał tam z powodów osobistych ‒ przywiózł żonę Celinę do tamtejszego Szpitala Położniczego. Trafił do więzienia przy ul. Montelupich. Stamtąd do Tarnowa, a następnie do tworzonego KL Auschwitz. W 1941 r. został przetransportowany do KL Dachau. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków, wykonywania niewolniczej pracy oraz przejściu przez szereg chorób ‒ dane mu było przeżyć gehennę niemieckich obozów koncentracyjnych.
W 1945 r. powrócił na Kielecczyznę. Osiadł w stolicy województwa, gdzie pracował radca prawny, a następnie adwokat. Zmarł w 1975 r., spoczywa na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie.
Losy Wacława Lutyńskiego ‒ uczestnika I masowego transportu do KL Auschwitz przybliżymy w najbliższym wydaniu „Tygodnika eM” - 25.06.2023. Artykuł dostępny będzie również na https://emkielce.pl/tygodnik-m








