Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Tokarni można zwiedzać wystawę "Rówieśnicy Niepodległej"

środa, 12 sierpnia 2020 10:34 / Autor: Beata Kwieczko
W Tokarni można zwiedzać wystawę "Rówieśnicy Niepodległej"
Fot. Facebook Muzeum Wsi Kieleckiej
W Tokarni można zwiedzać wystawę "Rówieśnicy Niepodległej"
Fot. Facebook Muzeum Wsi Kieleckiej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

"Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków" to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać w Parku Etnograficznym w Tokarni. Ekspozycja ukazuje odzyskanie niepodległości poprzez pryzmat wspomnień i opowieści stulatków o losach własnych i ich najbliższej rodziny.

Plenerowa wystawa składa się z 20 wielkoformatowych plansz, na których zostały przedstawione historie rówieśników odrodzonej Polski. Ich wspomnienia dotyczą dorastania w dwudziestoleciu międzywojennym, doświadczeń II wojny światowej oraz opowieści o życiu po wojnie. Wszystkie fakty zostały zaprezentowane na symbolicznej osi czasu i zilustrowane zdjęciami z archiwów rozmówców.

Ekspozycję przygotowało Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W akcji gromadzenia materiałów historycznych, nagrań i rozmów z seniorami uczestniczyło wiele instytucji i pracowników naukowych z całego kraju. Wśród nich byli m.in. historyk dr Krzysztof Karbownik oraz etnolog dr Andrzej Stachowiak z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej. Przy przygotowaniu wystawy autorzy wykorzystali bogate archiwum nagrań i niepublikowane dotąd zdjęcia pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja podróżuje po Polsce od 2018 roku. Do 13 września można ją oglądać w Parku Etnograficznym w Tokarni, a później od 15 września do 9 października na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach.

Wystawa jest elementem projektu "100 100-latków na 100-lecie", którego celem było dotarcie do świadków wydarzeń kształtujących polską historię XX wieku. Projekt został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO