REGION
[FOTO] W Tokarni słodko. Na pikniku pszczelarskim dowiemy się wszystkiego o miodzie
Miód to zdrowie, o tym wie każdy, ale nie wszyscy znają historię jego wytwarzania. Dzisiaj w podkieleckiej Tokarni można się dowiedzieć, jakich narzędzi używano do wyrobu złotego lekarstwa.
W sektorze świętokrzyskim Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowano specjalną wystawę poświęconą czeladnictwu. Goście mogą poznać tu na przykład maleńkie klateczki na matki pszczół. Są również dymnice oraz odlewnice bądź wirówki do wosku. Oprócz nich znalazły się różne rodzaje uli: - Miód na samym początku zbierano od dzikich pszczół, jednak kiedy odkryto, że da się zakładać barcie, czyli trochę poszerzone ule w rosnących żywych drzewach, zaczęto to robić - tłumaczy Katarzyna Dubeltowicz z muzeum.
Jak podkreślają czeladnicy proces hodowli miodu w braciach jest skomplikowany, a wyciąga się go tylko raz w roku, jesienią. Pszczoły budują na wiosnę plastry, do których znoszą miód przez cały rok, a czeladnicy mogą go wydobyć z barci dopiero po 10 września i wyciąć plaster.
Właściwości miodu są różne, ale zawsze jest on doskonałym lekarstwem: - Miód to cukry proste, które generalnie są potrzebne do życia człowieka. Dodatkowe różne mikroelementy z kwiatów mają znaczący wpływ na nasze zdrowie - tłumaczył Władysław Kielb z pasieki wędrownej.
Poszczególne rodzaje miodu mają różnorakie zastosowania. Miód rzepakowy jest bardzo dobry na serce, akacjowy świetnie wpływa na przewód pokarmowy, faceliowy jest przeciwalergiczny, a grykowy zapobiega - według naukowców - przeciw miażdżycy. Jak twierdziWładysław Kielb, miód jest bakteriobójczy: - Ale gdy go rozpuścimy w wodzie co najmniej na cztery godziny, zwiększa on swoją właściwość biologiczną - tłumaczy.
Podczas imprezy w Tokarni można kupić różne rodzaje miodu i nie tylko. Piknik pszczelarski zakończy się około godziny 16.
http://emkielce.pl/region/w-tokarni-dzis-slodko-na-pikniku-pszczelarskim-dowiemy-sie-wszystkiego-o-miodzie#sigProGalleriabcbdf6ca07