Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uwaga na złodziei. Kradną rowery na potęgę

środa, 07 czerwca 2023 09:18 / Autor: Aleksandra Rękas
Uwaga na złodziei. Kradną rowery na potęgę
Fot. Policja
Uwaga na złodziei. Kradną rowery na potęgę
Fot. Policja
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Od początku tego roku do końca maja świętokrzyscy policjanci odnotowali 33 kradzieże rowerów. Jak się okazuje, jednoślady mogą znikać z najróżniejszych miejsc, dobrze więc zadbać o ich bezpieczeństwo.

Skala problemu jest podobna od ubiegłego roku.

- W zeszłym roku w analogicznym okresie, a więc od stycznia do końca maja, świętokrzyscy policjanci odnotowali 32 skradzione rowery. Weryfikację takiego jedn śladu ułatwiają numery seryjne roweru oraz pełna dokumentacja – informuje mł. asp. Maciej Ślusarczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Właściciel skradzionego roweru, który posiada wspomniane dokumenty, może liczyć na to, że jego sprzęt zostanie wpisany do rejestru rzeczy utraconych. To z kolei sprawia, że szansa na odzyskanie pojazdu jest większa.

- Jeśli mowa o rowerze, który możemy scharakteryzować jedynie jako na przykład górski, koloru czerwonego, a więc bez dokładnie określonych danych, sprawa jest trudniejsza – uzupełnia Ślusarczyk.

Łupem złodzieja może jednak paść zarówno profesjonalny rower za kilka tysięcy, jak i zupełnie rekreacyjny sprzęt, warty kilkaset  złotych. Niestety nie brakuje przykładów kradzieży z ostatnich tygodni, a jeden z nich wskazuje, że nawet… blokada koła nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Do nietypowego zdarzenia doszło pod koniec maja w Połańcu.

-  Kobieta, na jednej z ulic Połańca pozostawiła w stojaku na rowery swój jednoślad, który posiadał blokadę na tylnym kole. Następnie wsiadła do busa i udała się do Staszowa. Po powrocie okazało się, że roweru wartego 800 złotych nie ma – mówi Joanna Szczepaniak z KPP w Staszowie.

Jak się okazało, złodziej przywłaszczył sobie rower, choć nie mógł na nim jechać. Zdecydował się ciągnąć go za sobą ulicami Połańca.

Z kolei w ostatni piątek, 2 czerwca, łupem złodzieja padł rower ucznia jednej z buskich szkół. Jednoślad zniknął spod budynku placówki, na szczęście rabusia zatrzymał policjant po służbie. Rower trafił już do jednego z lombardów, udało się go odzyskać. Natomiast 21 maja, spod jednego ze sklepów przy ulicy Kujawskiej w Kielcach (osiedle KSM) zniknął rower, który służył niepełnosprawnemu chłopcu. Sprawą zajmują się policjanci.

Rowery najczęściej „znikają” z hal garażowych, piwnic, balkonów, sprzed budynków, a ta także z terenu posesji. Jednoślad można również łatwo stracić, gdy zostawimy go bez zabezpieczenia przed sklepem, czy na klatce schodowej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO