Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

piątek, 19 kwietnia 2024 14:24 / Autor: Maria Karyś
Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej
Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej
Maria Karyś
Maria Karyś

Pod pomnikiem Trzech Krzyży w Hucie Szklanej (gmina Bieliny) odbyły się uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Organizatorem tego wydarzenia było  Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Zgromadzeni we wspólnej modlitwie upamiętnili zamordowanych Polaków, których wiosną 1940 roku m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i w wielu do dziś nieznanych miejscach,  rozstrzelała sowiecka policja polityczna.

-Dzisiaj wyjątkowe wydarzenie tutaj u stóp Św. Krzyża. To miejsce, które służy upamiętnieniu tej wielkiej ofiary i wielkiej tragedii naszego narodu. To, co działo się w  40 roku, co nam zgotowali sowieci, to ponad 20 tysięcy niewinnych osób – mówi Krzysztof Słoń, senator RP.

Wójt gminy Bieliny podkreśla, że to ważne wydarzenie dla mieszkańców tego regionu. W uroczystościach czynnie biorą udział także uczniowie szkół, by ocalić tę trudną historię od zapomnienia.

- Jak co roku oddajemy hołd pomordowanym Polakom w Katyniu. Dziś uczniowie Szkoły Podstawowej w Bielinach odczytali odnalezione listy skierowane do rodzin ofiar tej tragedii – dodaje Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.

Pomnik Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej, nazywany Świętokrzyską Golgotą Wschodu, tworzą trzy stalowe krzyże oznaczone nazwami miejscowości, w których odkryto masowe groby Polaków. Monument wzniesiono w 1999 roku z inicjatywy zmarłego w 2007 r. kapelana rodzin katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO