Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] Trwają Dni Kliniczne Buska-Zdroju

piątek, 17 maja 2024 14:20 / Autor: Maciej Piętka
[FOTO] Trwają Dni Kliniczne Buska-Zdroju
[FOTO] Trwają Dni Kliniczne Buska-Zdroju
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Od 16 do 18 maja trwają 68 Dni Kliniczne Buska-Zdroju. Z tej okazji plenerowe studio Radia eM odwiedziło najbardziej znane uzdrowisko w naszym województwie.

Dni Kliniczne rozpoczęły się wczoraj od pokazu robota do reedukacji chodu. Z kolei dziś (17 maja) w Sanatorium Marconi odbyła się konferencja, podczas której prelegenci wygłosili wiele interesujących wykładów na temat ortopedii, kardiologii i neurologii.

– Ortopedyczna część konferencji poświęcona jest endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Dużo będziemy mówić o nowych technologiach, w tym sztucznej inteligencji, które znacząco ułatwiają wykonywanie operacji. Dzięki tym metodom minimalizujemy potencjalne błędy – mówi dr Sławomir Marcinkowski.

Niektóre rozwiązania są tak futurystyczne, że… przypominają filmy science-fiction. Czy w takim razie niedługo będziemy operowani przez roboty?

– Może tak być. Na dzisiaj jednak bardzo dobrze, że człowiek ma nad tym kontrolę. Zresztą tak naprawdę całe życie trochę zmierza w kierunku filmów science-fiction. Mamy przecież elektryczne samochody czy nawigację. Kiedyś wydawało się, że jest to niemożliwe – dodaje dr Arkadiusz Bielecki.

Dni Kliniczne to dla lekarzy również okazja na wymianę opinii i doświadczeń.

– Każde takie spotkanie rozwija. Jest to szczególnie istotne z perspektywy chirurgii, której de facto nie da się nauczyć z książek. Ona wymaga praktyki, ale i dyskusji. Jest wielu lekarzy, którzy mają ogromne doświadczenie i mogą się nim podzielić na takich wydarzeniach jak to – wyjaśnia dr Paweł Skowronek.

Od wielu lat Dni Kliniczne Buska-Zdroju kojarzone są głównie z ortopedią. Od niedawna swój panel mają jednak również kardiolodzy.

– Nasza cześć wykładu jest dość krótka, ale zawiera wiele istotnych informacji, szczególnie dla pacjentów po zabiegach kardiologicznych. Jedna z prelekcji poświęcona jest właśnie rehabilitacji po takich operacjach. Od dawna z niecierpliwością czekaliśmy na możliwość wymienienia się doświadczeniami na tym panelu – komentuje dr Justyna Czyżewska.

Wydarzenie w Sanatorium Marconi zakończy się w sobotę (18 maja) ok. godziny 17.

Zobacz fotorelację autorstwa Michała Wójcickiego:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO