Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Sztuka osób niepełnosprawnych została doceniona

piątek, 11 października 2019 13:58 / Autor: Magdalena Nowak
Sztuka osób niepełnosprawnych została doceniona
Sztuka osób niepełnosprawnych została doceniona
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

"Sztuka osób niepełnosprawnych" to jeden z największych w Polsce przeglądów dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się XVII finał wojewódzki konkursu. Oddział Świętokrzyski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nagrodził 21 prac, które powalczą o zwycięstwo na arenie ogólnopolskiej.

Celem tej inicjatywy jest rozwój osobisty osób niepełnosprawnych oraz przezwyciężenia ich izolacji społecznej. Temat tegorocznego konkursu "Podróże moich marzeń" został wyłoniony w drodze głosowania spośród propozycji nadesłanych z placówek biorących udział w konkursie w roku ubiegłym.

– W tym roku temat dotyczy podróży, zarówno wspomnień z wojaży, jak i wymarzonych wyjazdów. Prace przedstawiają m.in. morze, krajobrazy górskie, ale też konkretne miejscowości. Widać w nich ogromne zaangażowanie i pracochłonność. Prace z konkursu wojewódzkiego zostaną poddane ocenie w Warszawie. Dzięki niemu uczestnicy mogą rozwijać swoje pasje, ale też czuć się docenieni – podkreślił Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.

Prace były oceniane w pięciu kategoriach, obejmujących szeroką gamę technik plastycznych: malarstwo i witraż, rysunek i grafikę, tkaninę i aplikację, rzeźbę kameralną i płaskorzeźbę oraz fotografię.

Jedną z laureatek konkursu na poziomie wojewódzkim była Anna Mendak z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej.  – Moja praca przedstawiała góry, wykonałam ją plasteliną. Nie spodziewałam się wygranej, jednak bardzo się cieszę, że udało mi się zająć pierwsze miejsce. Prace plastyczne bardzo mnie relaksują i to jedna z moich ulubionych form spędzania wolnego czasu – powiedziała laureatka.

Konkurs "Sztuka osób niepełnosprawnych" prowadzony jest nieprzerwanie od 2003 roku.

Tag: PFRON
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO