REGION
Szkoła Mówców w Rudkach
Przez tydzień w Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach trwała „Wakacyjna Szkoła Mówców: Świętokrzyskie nie tylko kazania”. Dzieci, dorośli oraz seniorzy mogli poznać tajniki mówienie od specjalistów z całego województwa... i nie tylko.
Pomimo, że dzwonki w szkołach zamilkły początek lipca w Rudkach jest bardzo intensywny. O tym jak mówić debatowano sześć dni. Warsztaty były prowadzone w trzech grupach wiekowych.
- Rok szkolny się skończył, co nie oznacza, że przestaliśmy się rozwijać. Uczymy się od przedszkola do seniora. Warsztaty miały na celu „rozgadanie” uczestników, które ma prowadzić do rozmów i dialogów - mówiła Katarzyna Cedro, dyrektor Gminnego Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach.
- Każdego dnia warsztatów się dobrze bawiłam. Jednak najbardziej podobało mi się, gdy uczyliśmy się o tym jak mówić w radiu. Latanie dronem było bardzo fajne, ponieważ widać świat z innej perspektywy - opowiadała 12-letnia Zuzia.
Każdy z uczestników miał za zadanie przygotowanie swojej mowy na wybrany przez siebie temat. Przemówienia wybrzmiały na gali kończącej warsztaty.
- Będę opowiadała o moich zainteresowaniach. Moim hobby są sztuki walki, a szczególnie ju-jitsu - dodaje Zuzia, która odnosi sukcesy w tej dziedzinie.
Wskazówki o tym jak mówić udzielili:
Ojciec Krzysztof Czepirski – rektor Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu,
Renata Drozd – śpiewaczka operowa,
Prof. Monika Gładoch – profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz prawniczka,
Dr Alicja Trukszyn – główny istruktor ds. etnografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach,
Beata Pszeniczna – aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
Prof. Stanisław Żak – historyk i teoretyk literatury,
Piotr Michalec – dyrektor programowy w Radiu eM,
Dawid Żłobiński – aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury.