Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Szansa dla chorych

poniedziałek, 17 lipca 2017 13:33 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Świętokrzyscy pacjenci - chorzy na hipercholesterolemię mają szansę na dłuższe życie. Zespół Kliniki Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach,  rozpoczął wykonywanie zabiegów LDL- aferezy, które polegają na mechanicznym oczyszczaniu surowicy krwi z lipidów.  

Zabieg LDL – aferezy znany jest na świecie od bardzo dawna. W Polsce natomiast jest on jeszcze uznawany za innowację. Procedura zaledwie od około 2 lat jest refundowana przez NFZ. Tymczasem, jak podkreśla profesor Andrzej Jaroszyński – kierownik Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dzięki takim zabiegom chorzy na hipercholesterolemię mogą żyć nawet 10 lat dłużej. – Metoda ta stosowana jest przede wszystkim, chociaż nie jedynie w przebiegu tzw. rodzinnej hipercholesterolemii, czyli genetycznie dziedziczonej predyspozycji do nadmiaru lipidów w osoczu krwi.  Schorzenie zdecydowanie skraca życie, bo prowadzi do: zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, amputacji kończyn, a nawet śmierci osoby dotkniętej tą chorobą.  Podczas każdego zabiegu, z organizmu pacjenta jest zbierane około 6-65 lipidów, co w niektórych przypadkach może stanowić nawet 10 dekagramów tłuszczu. – LDL- aferezy są wykonywane w sytuacjach, w których nie pomaga dieta, są nieskuteczne lub istnieją przeciwwskazania do stosowania leków  farmakologicznych.  Średni czas przeżycia pacjentów leczonych za pomocą LDL – aferezy zwiększa się o 8 do 10 lat – podkreśla profesor Jaroszyński.

 Zabiegi te należy  przeprowadzać cyklicznie, nawet dwa razy w miesiącu. Do końca życia pacjenta.

- Pacjenci bez tego typu zabiegów nie mogliby żyć. Należy jednak pamiętać, że  z tej metody mogą korzystać tylko określone osoby. Nie wszyscy to tych zabiegów się kwalifikują – wspomina profesor.

Hipercholesterolemia dotyczy ludzi w każdym wieku, często młodych w wieku 20, 30, 40-lat, już po zawałach, z nadmiarem lipidów, złego cholesterolu i trójglicerydów w organizmie.

Jak informuje Anna Mazur – Kałuża, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach, w Klinice Nefrologii  do tej procedury zakwalifikowano w tym momencie dwójkę pacjentów, w tym młodą kobietę, w wieku około 40 lat, po ostrym zapaleniu trzustki.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO