Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyskie sięga dna. To mówią liczby

piątek, 12 maja 2017 15:52 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. Piotr Michalec
Dariusz Skrzyniarz

Liczby ponownie mówią, że województwo świętokrzyskie nie bardzo ma się czym pochwalić. Tym razem chodzi o innowacyjność. W wielu badanych kategoriach nasz region zajmuje ostatnie miejsca. Możemy to zauważyć w raporcie pt. „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” autorstwa analityków Banku Millenium. W ogólnym rozrachunku ziemia świętokrzyska zajmuje trzecie miejsce od końca spośród wszystkich województw. Pocieszeniem może być to, że nie na każdym badanym polu wypadliśmy szczególnie słabo.

Trzy topowe miejsca w zestawieniu zajęły województwa: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie. Tuż poza podium znalazło się woj. pomorskie. Według badaczy, na dobry wynik tych regionów wpłynęły znaczące aglomeracje, takie jak warszawska czy krakowska. Od końca, stawkę zamyka województwo świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie.

Analitycy wzięli pod uwagę 6 kryteriów innowacyjności. Przyjrzeli się wydajności pracy, stopie wartości dodanej, wydatkom na badania i rozwój oraz liczbie osób pracujących w tej branży, edukacji policealnej, a także liczbie wydanych patentów. Aby było sprawiedliwie, dane statystyczne, badacze ukazali między innymi w stosunku do liczby mieszkańców w danym regionie. Województwa mogły uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Według raportu najwyższą wydajność pracy ma województwo mazowieckie i pomorskie. W tym kryterium nasz region uzyskał 72,2 pkt., podobnie jak woj. opolskie i kujawsko-pomorskie. Pod tym względem jesteśmy lepsi niż województwo dolnośląskie, lubelskie, łódzkie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie.

Stopa wartości dodanej w Świętokrzyskiem utrzymuje się wysoko. Region zdobył 90,7 pkt, co w tym kryterium daje nam trzecie miejsce w kraju. Przebija nas województwo małopolskie, pomorskie i lubelskie.

Pod kątem wydatków na badania i rozwój województwo świętokrzyskie wyłamuje się spośród regionów, które znalazły się na końcu rankingu. W tym obszarze otrzymaliśmy 35,1 pkt., czyli więcej niż śląskie, opolskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, które to województwa w ogólnym rankingu znalazły się na wyższych pozycjach. Gorzej sprawa wygląda jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę pracujących w tej branży na 1 tysiąc aktywnych zawodowo. Region zdobył tylko 19 punktów i jest to drugi najgorszy wynik w kraju.

W dziale edukacji policealnej analitycy Banku Millenium wzięli pod uwagę liczbę studentów na 10 tys. mieszkańców. Województwo świętokrzyskie znalazło się pośród tych ze stosunkowo najmniejszą liczbą żaków. Ponownie zajęliśmy drugie miejsce od końca.

Biorąc pod uwagę liczbę wydanych patentów na 1 mln mieszkańców województwo świętokrzyskie znów nie ma się czym chwalić. To kryterium przyniosło nam jedynie 27,3 pkt. Mniej zdobyło województwo warmińsko-mazurskie i lubuskie.

Opublikowany „Indeks Millenium...” stanowi punkt wyjścia do bardziej wnikliwych analiz dotyczących przyczyn dysproporcji w potencjale innowacyjności poszczególnych województw. Szczegółowy raport ma ukazać się jesienią.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO