Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie obfituje w kąpieliska. W których woda jest najczystsza?

środa, 28 czerwca 2023 13:42 / Autor: Aleksandra Rękas
Świętokrzyskie obfituje w kąpieliska. W których woda jest najczystsza?
Świętokrzyskie obfituje w kąpieliska. W których woda jest najczystsza?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

 Ciepłe, wakacyjne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym celu polecają się akweny wodne na terenie województwa świętokrzyskiego. Mamy ich sporo, a jakość wody sprawdzają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

By wypoczynek nad zbiornikiem nie przyniósł żadnej przykrej niespodzianki, przed wycieczką warto sprawdzić listę opublikowaną przez sanepid. Znajdziemy tam wyniki badań wody we wszystkich akwenach. W tym sezonie mamy do wyboru aż 18 kąpielisk i siedem miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

- Na dzień 28 czerwca otwartych było 13 kąpielisk. To Radzanów – powiat buski, Radoszyce – powiat konecki, Gutwin – powiat ostrowiecki, Bliżyn – powiat skarżyski, Piachy i Lubianka w Starachowicach, Golejów – powiat staszowski – wylicza Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Jednak i w powiecie kieleckim nie brakuje miejsc do kąpieli. To Morawica, Wilków, Strawczyn, Andrzejówka, a także Cedzyna Wschód i Zachód. We wszystkich  jakość wody sklasyfikowano jako dobrą.

- Cztery kolejne miejsca zaczynają oficjalnie sezon pierwszego lipca. To kąpielisko w Sędziszowie, Sielpi, Suchedniowie oraz Borkowie. Woda w tych zbiornikach jest w trakcie badania. Jedno kąpielisko - Rejów w Skarżysku-Kamiennej - nie zostało otwarte z powodu zakwitu sinic. Tam badania wody zostaną powtórzone za kilka dni – informuje Orzechowski.

Oprócz tego, w województwie świętokrzyskim mamy też miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Znajdziemy je w Pińczowie, Jędrzejowie, Szymanowicach Dolnych, miejscowości Jaśle, Bogorii, Klekocie, i Stąporkowie. Woda w tych zbiornikach jest również w trakcie badań, a oficjalnie zainaugurują one sezon między pierwszym, a trzecim lipca.

Jak podkreśla Orzechowski, na terenie kąpielisk kontrolowana jest nie tylko woda, ale i plaża. Pracownicy sanepidu sprawdzają je pod kątem sanitarnym i porządkowym - we wszystkich miejscach, które zaczynają sezon, piaszczyste plaże są już w pełni przygotowane na przybycie wypoczywających osób.

- Badania przeprowadzane przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach są niezmiernie ważne. Warto przypomnieć, by plażowicze przyjrzeli się wodzie w zbiorniku przy którym odpoczywają. Woda, w której znajdują się sinice ma nieprzyjemny zapach, a jej kolor może być zielony, niebieski, czy szary. Jest ona mętna i tworzą się na niej kożuchy sinicowe – wyjaśnia kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może mieć bardzo przykre skutki. Sinice wytwarzają toksyny niebezpieczne dla człowieka, a objawami zatrucia są między innymi dolegliwości żołądkowe, takie jak ból brzucha, biegunka i wymioty. Może pojawić się także gorączka, dreszcze, bóle i zawroty głowy.

- Charakterystyczne są także zmiany na skórze – wystąpić może rumień, wysypka, pokrzywka, a nawet zapalenie spojówek.  Sinice utrzymują się w wodzie przez około pięć, do siedmiu dni. Większość z nich po tym czasie obumiera i opada na dno – uzupełnia Robert Orzechowski.

Wszystkie aktualne informacje dotyczące jakości wody sprawdzimy na stronie: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO