REGION
Świętokrzyska wystawa o martyrologii wsi w Sejmie


Wystawa „817. Poznaj tę historię” została uroczyście otwarta w Sejmie. Przedstawia ona męczeństwo wsi polskiej podczas II wojny światowej. Jej autorką jest dr Katarzyna Jedynak z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Ekspozycja ma przypominać sytuację mieszkańców wsi w trakcie okupacji niemieckiej. „Symbolem niemieckich zbrodni popełnionych w tamtym czasie jest przeprowadzona z wyjątkowym okrucieństwem pacyfikacja Michniowa, którego mieszkańcy za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość spalona. Hitlerowcy nie znali litości, a przemoc była ich jedyną odpowiedzią na wszelkie przejawy przywiązania do idei wolności. Nie zdołali jednak zniszczyć głęboko zakorzenionego poczucia dumy z polskości oraz ducha walki o niepodległe państwo” – napisał w liście do zgromadzonych marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Ekspozycja ukazuje różne formy terroru stosowanego wobec społeczności wiejskich w czasie II wojny światowej. Jedną z najbardziej brutalnych akcji represyjnych były pacyfikacje. W granicach współczesnej Polski represjonowanych zostało 817 wsi i dziesiątki tysięcy ludzi. Za każdą akcją kryje się historia naznaczona cierpieniem: przebieg tragicznych wydarzeń, losy mieszkańców spacyfikowanych wsi i próba odbudowy po pacyfikacji.
Inicjatorami wydarzenia były poseł Maria Zuba i Ewa Kołomańska z Towarzystwa Inicjatyw Mieszkańców „TIM” w Suchedniowie.
Wystawa jest jednym z elementów obchodów 76. rocznicy pacyfikacji Michniowa oraz Dnia Pamięci Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
(zdjęcia: sejm.gov.pl)
http://emkielce.pl/region/swietokrzyska-wystawa-o-martyrologii-wsi-w-polskim-sejmie#sigProGalleria50c27ac541
![[WIDEO] Pożar autobusu miejskiego w Ciekotach](/media/k2/items/cache/43b46735400060bcb5ed75e41742b469_L.jpg)



![[FOTO] Nowiny świętowały Międzynarodowy Dzień Czytania Książek Dla Dzieci](/media/k2/items/cache/a7f1a1b7893b2bb07ef0bc6348443c0b_L.jpg)



