Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Senat zdecydował. Piotr Wawrzyk nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

czwartek, 18 lutego 2021 13:42 / Autor: Michał Łosiak
Senat zdecydował. Piotr Wawrzyk nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Fot. senat.gov.pl
Senat zdecydował. Piotr Wawrzyk nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Fot. senat.gov.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wiceminister Piotr Wawrzyk nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senatorowie nie poparli kandydatury zaproponowanej przez Sejm. Poseł Ziemi Świętokrzyskiej miał zastąpić na tym stanowisku Adama Bodnara.

Głosowanie odbyło się po burzliwej dyskusji i serii pytań do kandydata.

– Rzecznik ma reprezentować obywateli wobec Trybunałyu wobec władzy publicznej – zarówno rządowej, jak i samorządowej. Rzecznik nie ma swoich poglądów, nie jest rzecznikiem partii, ale obywateli i ja tak chciałbym wykonywać swój mandat – mówił wiceminister Wawrzyk.

Głównym zarzutem opozycji wobec kandydata Sejmu na Rzecznika Praw Obywatelskich były jego związki z Prawem i Sprawiedliwością, bycie członkiem rządu oraz odpowiedzi na pytania w trakcie senackiej debaty.

– Kandydat, jako minister, ma określoną tożsamość polityczną. Jako kandydat na posła reprezentował pewien pomysł polityczny na państwo i teraz autoryzuje pomysły na państwo Prawa i Sprawiedliwości – podkreślał senator Arkadiusz Rybicki.

Z kolei przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości w Senacie – Marek Pęk uważał, że wiceminister Piotr Wawrzyk to dobry kandydat na ten urząd.

– Pokazał pan profesor to, że jest świetnie przygotowany, posiada odpowiednie kwalifikacje, ale również cechy psychologiczne i charakterologiczne predysponujące go do objęcia tej funkcji – tłumaczył.

Ostatecznie senatorowie zagłosowali przeciwko kandydaturze Piotra Wawrzyka.

 

Przypomnijmy, że obecnie rzecznikiem praw obywatelskich jest Adam Bodnar.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO