REGION
Sanepid przestrzega przed kleszczami. Blisko 60 zachorowań na boreliozę od początku roku
Od początku roku do połowy czerwca Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna odnotowała 58 zachorowań na boreliozę - chorobę przenoszoną przez kleszcze. Specjaliści przestrzegą, aby przed spacerem do lasu czy parku odpowiednio się ubrać, a po powrocie do domu dokładanie obejrzeć swoje ciało.
Jak podkreśla Iwona Konieczna-Kwinkowska, kierownik Działu Nadzoru Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, środowisko bytowania kleszczy to wszelkie zarośla i trawy.
– Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale też na łąkach czy w parkach, gdzie nie jest systematycznie koszona trawa. Wychodząc na spacer w któreś ze wspomnianych miejsc, najlepiej zabezpieczyć się zakładając spodnie z długimi nogawkami oraz bluzy z długim rękawem. Najlepszy strój to taki ze śliskiego materiału, po którym kleszcz się zsunie. Możemy również stosować środki odstraszające w spray'u i spryskać nimi ubranie – tłumaczy specjalista.
Co zrobić, gdy po powrocie do domu zauważymy w swoim ciele pajęczaka? – Należy jak najszybciej takiego kleszcza usunąć. Najlepiej zaopatrzyć się już wcześniej w tzw. kleszczopałki, które możemy kupić w aptece. Ten niewielki przyrząd w prosty, intuicyjny sposób pomoże nam usunąć pajęczaka ze swojego ciała. Jeśli nie czujemy się pewnie, możemy się również zgłosić do lekarza. Jeżeli zauważmy na swojej skórze charakterystyczny rumień, który stopniowo się będzie rozszerzał od miejsca ukąszenia, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, aby zdiagnozował czy nie zostaliśmy zakażeni boreliozą – podkreśla Iwona Konieczna-Kwinkowska.
Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza tzw. rumień wędrujący. Zaczerwienienie w kształcie pierścienia lub owalnej plamy często można zaobserwować w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia. Nie występuje on jednak u wszystkich pacjentów z boreliozą - dotyka około 40-60 procent zakażonych. Oprócz zmian na skórze we wczesnych stadiach choroby mogą pojawić się inne objawy np. zmęczenie, zawroty i bóle głowy. W późniejszych stadiach u pacjenta może dojść do porażenia nerwu twarzowego, bólów i problemów z sercem czy zapalenie stawu.
W minionym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 333 zachorowania na boreliozę.