REGION
Rozpoczął się XXVII Tydzień Kultury Języka
Rozpoczął się XXVII Tydzień Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Tegoroczne święto obchodzone jest pod hasłem "Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu". Na uczestników czeka wiele ciekawych wydarzeń.
W tegorocznej edycji projektu bierze udział piętnaście instytucji kultury i nauki oraz około trzydziestu szkół, które przygotowały ciekawe przedsięwzięcia dla uczniów konkretnych miast, powiatów i gmin.
- Wszystkie przedsięwzięcia są skierowane do uczniów, nauczycieli, studentów i mieszkańców Kielc, którzy mogą wziąć udział w seminariach, dyskusjach, wykładach, slamach, warsztatach, turniejach, spotkaniach z ludźmi kultury i nauki, zabawach, nietypowych lekcjach, prezentacjach, wystawach oraz w innych wartościowych pod względem kształcącym, artystycznym i wychowawczym wydarzeniach - mówi Lidia Pasich, nauczyciel akademicki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i koordynator projektu.
Część z placówek organizuje wewnętrzny Tydzień Kultury Języka w ramach tzw. dobrych praktyk. W tym czasie uczniowie wszystkich typów szkół będą organizować różnego typu przedsięwzięcia, w tym konkursy ortograficzne, krasomówcze, recytatorskie, wiedzy o języku, o kulturze języka oraz czytelnicze.
- Tradycją corocznego święta jest turniej krasomówczy o laur Demostenesa czy Ogólnopolski Turniej Językowy, który organizują szkoły we Włoszczowie i V LO w Kielcach, konkurs dla uczniów gimnazjów organizowany przez Szkołę Podstawową nr 27 czy konkurs ortograficzny dla klas młodszych i rodziców w Szkole Podstawowej nr 34. W projekt włącza się również z ciekawymi wydarzeniami Energetyczne Centrum Nauki przy Parku Technologicznym w Kielcach czy Muzeum Zabawek i Zabawy - wylicza Lidia Pasich.
Nie zabraknie również spotkań z ciekawymi autorytetami i naukowcami. - W "Zameczku" odbędzie się spotkanie z aktorem Andrzejem Grabowskim. Proponujemy też wystąpienia wykładowców UJK, np. wykład prof. Jaworskiego pt. "Fenomen popularności seriali telewizyjnych we współczesnej kulturze", czy wykład prof. Marczewskiej na temat języka pogardy - dodaje koordynatorka projektu.
Instytucje, które uczestniczą w projekcie to Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – Oddział Muzeum Narodowego, Muzeum Historii Kielc, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Centrum Edukacyjne Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach i Gminna Biblioteka Publiczna w Masłowie, Energetyczne Centrum Nauki przy Kieleckim Parku Technologicznym, Kieleckie Centrum Kultury i Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach.
Szczegółowy program Tygodnia Kultury Języka można znaleźć na stronie UJK: http://www.ujk.edu.pl/ifp/pelny-program-tygodnia/ i http://www.ujk.edu.pl/ifp/szkoly-organizujace/