Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Rozbudują SORy w powiatach

piątek, 03 listopada 2017 13:24 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

17 mln złotych w ramach unijnego dofinansowania otrzymają łącznie cztery  szpitale powiatowe z województwa świętokrzyskiego. Mowa o lecznicach  z: Ostrowca  Świętokrzyskiego, Końskich, Skarżyska – Kamiennej i Staszowa. Umowy w tej sprawie z dyrektorami   szpitali podpisał w piątek wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

 

Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowych lub rozbudowę już istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych. Największe dofinansowanie, bo niemal 6 mln złotych otrzymał szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Tak naprawdę wybudujemy nową część szpitala. Będzie to nowoczesny SOR połączony z lecznicą. Pomieszczenia w star budynku szpitala wykorzystamy na poradnie specjalistyczne. Na tę inwestycję już od dawna czekają mieszańcy Ostrowca. Koszt wszystkich prac to ponad 10 mln złotych – informuje Zbigniew Duda, starosta Ostrowiecki.

Około 3 mln złotych trafi do Szpitala Specjalistycznego  św. Łukasza w Końskich.  – Pieniądze te przeznaczymy na funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Projekt o wartości blisko 4 mln  złotych  będzie składał się z dwóch części: będzie to rozbudowa soru, łącznie z parkingiem i podjazdem  dla osób niepełnosprawnych a także zakup wyposażenia – powiedział Wojciech Przybylski, dyrektor szpitala.

Szef lecznicy przyznał, że na SOR w jego szpitalu trafia rocznie około 40 tys. osób. – Jesteśmy jedynym miejscem w powiecie, gdzie można uzyskać pomoc medyczną całodobowo. Stąd też trafiają do nas osoby także spoza województwa. Działa u nas także oddział pediatryczny. Rozbudowa jest więc konieczna – przyznaje Przybylski.

Wiceminister Zdrowia Marek Tombarkiewicz  podkreśla, że alokacja środków unijnych na rozbudowę szpitalnych oddziałów ratunkowych czy budowę centrów urazowych w województwie świętokrzyskim wynosi 7 proc. środków przeznaczonych na ten cel w całym kraju. – Jest to o połowę więcej niż zakładano. Środki te udało się pozyskać niewątpliwie dzięki dużej aktywności dyrektorów szpitali i dobrze przygotowanym wnioskom – powiedział Tombarkiewicz.  

 

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO