Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rośnie liczba milionerów w Kielcach i województwie

środa, 05 lipca 2023 10:16 / Autor: Michał Łosiak
Rośnie liczba milionerów w Kielcach i województwie
Rośnie liczba milionerów w Kielcach i województwie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dochód powyżej jednego miliona złotych w naszym regionie wykazało 1607 osób. W samych Kielcach to 771 mieszkańców. Liczba milionerów wzrosła w 12 powiatach, zaś w powiecie starachowickim została na tym samym poziomie.  

Rok temu mieliśmy 1232 milionerów, a w Kielcach 603.

– Podatnicy, którzy osiągnęli taki dochód są zobowiązani do opłacenia czteroprocentowego podatku, czyli daniny solidarnościowej. Pieniądze są przekazywane na Fundusz Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych – mówi Anna Jasnosz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

W województwie świętokrzyskim deklarację złożyło 696 134 podatników. Coraz chętniej rozliczamy się w sposób elektroniczny. Z tej formy skorzystało ponad 93 procent podatników.

– Udogodnieniem jest usługa Twój ePIT, jeśli chodzi o formularze PIT 28, 36, 37 i 38. Warto wspomnieć o najpopularniejszych ulgach z jakich korzystamy. To ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, termomodernizacyjna i z tytułu użytkowania internetu oraz ulga związana ze składkami na rzecz związków zawodowych – dodaje nasza rozmówczyni.

Coraz więcej pieniędzy przekazujemy również dla stowarzyszeń i fundacji w ramach 1,5 procenta. W rozliczeniu za 2022 roku organizacje pożytku publicznego otrzymały od świętokrzyskich podatników ponad 31 milionów złotych. Dla porównania, w ubiegłym roku było to 24 miliony. Wśród najpopularniejszych organizacji, do których trafiło wsparcie jest „Fundacja Dzieciom – Zdążyć z Pomocą”, „Avalon”, „SiePomaga”, „Serca dla Maluszka”, „Słoneczko”, „Z Uśmiechem”, „Kawałek Nieba”, „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Caritas Diecezji Kieleckiej” i „Młodzi-Młodym”.

Rekordowy był również zwrot podatku przekazany świętokrzyskim podatnikom. Było to ponad 702 miliony złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO