Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Robot pomoże w leczeniu jelita grubego

czwartek, 31 sierpnia 2023 10:02 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Robot pomoże w leczeniu jelita grubego
Robot pomoże w leczeniu jelita grubego
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Specjaliści z Wojewódzkiego  Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze będą wykorzystywać robota do leczenia pacjentów z rakiem jelita grubego. – Będą to  zabiegi znacznie mniej obciążające dla chorych, a zarazem dające nieporównywalnie lepsze rezultaty – lek. Maciej Głowacki, kierownik Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Szpital w Czerwonej Górze jest jedną z pierwszych placówek w województwie świętokrzyskim, która wprowadza małoinwazyjną metodę operacyjnego leczenia nowotworu jelita grubego z wykorzystaniem robota. Jak zapewniają specjaliści, to pozwoli na operowanie pacjentów z precyzją niemożliwą do osiągnięcia ludzkimi rękoma.

- Operator wykonuje zabieg z pomocą konsoli, która oddalona jest od stołu operacyjnego. Z tej konsoli steruje pracą ramion robota. Ruchy wykonywane przez operatora za pomocą dżojstików przekazywane są elektronicznie na ramiona robota i końcówki narzędzi chirurgicznych – wyjaśnia lek. Jerzy Majewski z Oddziału VI Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Operatorowi robota towarzyszy asystent, który uzbraja ramiona robota w narzędzia i wprowadza je do brzucha pacjenta. Wykorzystanie najnowocześniejszej technologii w trakcie operacji eliminuje ruchy mimowolne operatora i zapewnia większy zakres ruchu niż fizjologiczne ruchy ręki człowieka. To przekłada się na wybitną precyzję operowania.

- Jest to ważne szczególnie w wypadku operacji w obszarze miednicy, na przykład nowotworów odbytnicy, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszczędzić nerwy odpowiadające za funkcje seksualne, oddawanie moczu, trzymanie stolca – dodaje lek. Jerzy Majewski.

Specjaliści oraz personel z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze przechodzą obecnie kilkuetapowe szkolenie. Kurs obejmuje treningi na symulatorze, e-learning, wykłady i trening na zwłokach. Na początku zabiegi wykonywane będą  pod okiem preceptora, czyli doświadczonego chirurga zajmującego się od lat chirurgią robotyczną.

Pacjenci zainteresowani operacjami robotycznymi powinni zgłosić się do poradni chirurgicznych w Czerwonej Górze lub Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 72. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego i kara DILO, czyli karta onkologiczna.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO