Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Przyszła jesień – wyjmij odblask z szafy!

czwartek, 28 września 2023 11:45 / Autor: Aleksandra Rękas
Przyszła jesień – wyjmij odblask z szafy!
Przyszła jesień – wyjmij odblask z szafy!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wraz z nadejściem jesieni musimy przygotować się na coraz szybciej zapadający zmrok. W związku z tym policjanci przypominają, że noszenie odblasków jest obowiązkowe poza terenem zabudowanym. Ten mały gadżet może uratować pieszemu, czy rowerzyście życie.

Choć póki co aura raczej przypomina letnią, już wkrótce może się to zmienić. Deszcz, mgły i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają bezpieczeństwu na drogach.

- Po zmroku, pieszy bez odblasku jest widoczny dla kierowcy z odległości około 20,30 metrów. Wystarczy odblaskowa opaska na ręce czy noce, by ta odległość zwiększyła się do mniej więcej 150 metrów. To ogromna różnica i cenny czas na reakcję kierowcy – podkreśla mł. asp Małgorzata Pędzik z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Policjanci apelują o korzystanie z elementów odblaskowych także w miastach, zwłaszcza w słabo oświetlonych rejonach.

- Założenie odblasku nic nie kosztuje, nie wstydźmy się ich. Bądźmy odpowiedzialni i bezpieczni na drogach – mówi komisarz Mariusz Bednarski ze świętokrzyskiej drogówki.

Warto wiedzieć, że elementy odblaskowe powinny być umieszczone tak, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających zarówno z tyłu i z przodu. Światła pojazdu najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego – odblaski dobrze więc zakładać jak najniżej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO