Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowotwory głowy i szyi zbierają żniwo. Specjaliści przypominają o badaniach profilaktycznych

wtorek, 19 września 2023 17:52 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Nowotwory głowy i szyi zbierają żniwo. Specjaliści przypominają o badaniach profilaktycznych
Nowotwory głowy i szyi zbierają żniwo. Specjaliści przypominają o badaniach profilaktycznych
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Trwa XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, w związku z nim Świętokrzyskie Centrum Onkologii podsumowało program profilaktyczny związany z tymi chorobami. W ciągu pięciu ostatnich lat z badań laryngologicznych skorzystało 12 400 mieszkańców regionu świętokrzyskiego. U ponad 60 osób wykryto zmiany nowotworowe.

Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Europie.

- To, co nas martwi najbardziej to to, że wielu chorych zbyt późno zgłasza się do lekarza. Czas ma ogromne znaczenie. Dlatego tak bardzo zachęcamy do badań profilaktycznych, które są realizowane w naszej placówce – zaznacza Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii, Głowy i Szyi w ŚCO.

Na badania laryngologicznie należy zgłaszać się przynajmniej raz w roku.

- Powinni to robić wszyscy, nawet ci, którzy nie mają żadnych objawów. Pamiętajmy, że rak nie wybiera wieku, ani płci. Oczywiście istnieje szereg czynników, które mają wpływ na rozwój nowotworu. Szczególnie narażone są osoby palące papierosy czy nadużywające alkoholu. Szczególnie niebezpieczny jest także HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, którym można zarazić się między innymi przez kontakt seksualny – dodaje specjalista.

Z wizytą u laryngologa nie należy zwlekać także w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów.

- Tu wymienić należy trwającą dłużej niż trzy tygodnie chrypkę, długotrwały ból gardła, niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból podczas połykania lub trudności z połykaniem,  jednostronną niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa a także guz na szyi – uzupełnia dr Okła.

Specjaliści zaznaczają jednocześnie, że badania, czyli tzw. nasofiberoskopii nie należy się obawiać. Jest ono krótkie i niebolesne. Polega na obejrzeniu górnych dróg oddechowych przy pomocy wziernika z kamerką.

- Pamiętajmy, że wczesne wykrycie raka stanowi klucz do sukcesu w terapii – przypomina dr n.med. Piotr Kędzierawski, specjalista radioterapii onkologicznej.

- Nowotwory regionu głowy i szyi są szczególne, ponieważ rozwijają się w miejscach, które odpowiadają za podstawowe funkcje takie jak oddychanie, odżywianie czy komunikację z innymi. W związku z tym, wczesne wykrycie niepokojących zmian w regionie głowy i szyi powoduje, że leczenie nie będzie okaleczające. Przykładem jest chociażby rak krtani, który wcześnie wykryty może być leczony z zaoszczędzeniem narządu. Kiedy wykryjemy go zbyt późno, zwykle kończy się usunięciem zmiany wraz z krtanią, co wiąże się ze stałym kalectwem pacjenta – dodaje specjalista.

Na raka krtani chorował Jacek Rafalski. Mężczyzna w porę zgłosił się do lekarza.

- Zaniepokoiła mnie długo utrzymująca się chrypka, poszedłem do laryngologa a ten skierował mnie właśnie do dr Okły, do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Udało się. Guz został usunięty a moja krtań nadal spełnia swoją rolę, żyję, mogę normalnie jeść i mówić – powiedział mężczyzna.

Do badań profilaktycznych zachęca także Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia w regionie.

- Statystyki są przerażające. Aż sześćdziesiąt procent pacjentów chorych na nowotwory regionu głowy i szyi jest diagnozowanych w zaawansowanym stadium choroby. Tacy pacjenci umierają w ciągu pięciu lat od diagnozy. Z kolei nawet dziewięćdziesiąt procent osób, u których nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium – przeżywa. Dlatego tak bardzo zależy mi na tym, by jak najwięcej osób mogło bezpłatnie korzystać z badań – zaznacza Marek Bogusławski.

Z bezpłatnego badania nasofiberoskopem w obrębie głowy i szyi będzie można skorzystać 20 września w ŚCO. Specjaliści zapraszają do Poradni Głowy i Szyi w godzinach od 8:00 do 14:00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 41 36 74 293.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO