REGION
Prawie 50 milionów dla MŚP
48 milionów złotych to kwota przeznaczona na pożyczki dla małych i średnich świętokrzyskich przedsiębiorstw. Podpisane zostały już umowy pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który na zlecenie zarządu województwa operuje tymi środkami a pośrednikami udzielającymi pożyczek na maksymalną kwotę 1 miliona.
Pożyczki będą udzielane na inwestycje, których celem jest wzrost liczby przedsiębiorstw innowacyjnych, wdrażających nowe lub istotnie ulepszone produkty czy usługi. Firmy będą mogły otrzymać kredyt na warunkach rynkowych lub preferencyjnych, czyli korzystniejszych niż w bankach komercyjnych. - W rozmowach z przedsiębiorcami nadal słyszymy, że problem w dostępie do kapitału jest pewnym kryterium ograniczającym rozwój przedsiębiorczości w regionie - mówi marszałek Adam Jarubas.
Pożyczki na wdrażanie innowacji mogą otrzymać mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa i startupy. Ważne, by firmy starające się o finansowanie działały na terenie regionu. - Nasze działania są interwencją w stosunku do przedsiębiorców. To istotne istotne działanie instytucji samorządowych i rządowych, które mają wesprzeć tych, którzy mają problemy z otrzymaniem finansowania. Misją jest ułatwienie dostępu do dodatkowych pieniędzy dla MŚP - mówi Marek Mika, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości, jeden z pośredników programu.
Bank Gospodarstwa Krajowego wyłonił pięć instytucji, które będą udzielały korzystnych pożyczek. Są to: Fundacja Rozwoju Pierzchnica (5 mln zł), Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach (3 mln zł), Fundusz Pożyczkowy Województwa Świętokrzyskiego (20 mln zł), Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (12 mln zł), Lubelska Fundacja Rozwoju (8 mln zł).
Te 48 milionów złotych to tylko część środków jakimi dysponuje województwo świętokrzyskie na pożyczki dla firm. W sumie do podziału jest 209 milionów. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych.