Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trwają prace przy Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. To będzie miejsce wyjątkowe w skali kraju

środa, 22 lipca 2020 10:26 / Autor: Magdalena Nowak
Trwają prace przy Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. To będzie miejsce wyjątkowe w skali kraju
Trwają prace przy Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. To będzie miejsce wyjątkowe w skali kraju
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Trwają prace modernizacyjne w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Zakończą się najprawdopodobniej zgodnie z planem, czyli w drugiej połowie 2021 roku.

Jak podkreśla Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, jest to inwestycja, która wpisuje się w pejzaż kulturowy całego regionu. 

– To muzeum było obecne na mapie kulturalnej województwa od wielu lat, jednak popadało w degradację, dlatego samo miejsce i zabytki, które się tam znajdują wymagały interwencji. Jest to projekt bardzo trudny, ponieważ pracujemy na bardzo cennych, wręcz bezcennych zabytkach. Obejmuje on modernizację, zabezpieczenie, prace remontowo-renowacyjne, ale też prace archeologiczne – wymienia dyrektor.

– Na tym terenie były prowadzone badania archeologiczne od końca lat 50. XX w. Szereg ośrodków naukowych i archeologicznych z Polski realizowało w różnym stopniu badania archeologiczne ale były one cząstkowe. Teraz możemy wykonywać  je z wykorzystaniem najnowszego sprzętu i fizycznej pracy archeologów, odkrywamy rzeczy, o których kompletnie nie mieliśmy świadomości, że istnieją – dodaje Robert Kotowski.

Na ten moment nie ujawniane są szczegóły dotyczące wykopalisk, jednak - jak podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach - najwięcej jest tam pochówków. – Musimy pamiętać, że bazylika w Wiślicy osadzona jest na cmentarzysku z różnych epok, od najstarszych z wczesnego średniowiecza, poprzez XIV do XIX wieku. To obecnie najbardziej absorbująca część pracy, jednak nie spowalnia ona prac modernizacyjnych i budowlanych  – podkreśla Kotowski.

W zakres inwestycji wchodzi również przykrycie fundamentów kościoła św. Mikołaja, czyli rekonstrukcja tzw. pawilonu architektonicznego. Będzie on pokryty nowoczesną, przeszkoloną bryłą, tak aby z zewnątrz można było podziwiać wnętrze tego miejsca. Bazylika była mocno zawilgocona i na potrzeby tej inwestycji została opracowana technologia, która pozwoli zabezpieczyć budowlę przez permanentnym namakaniem jej murów.

Pawilon archeologiczny, podziemia pod bazyliką, dzwonnica z XV wieku w ramach modernizacji zostaną połączone w jedną ścieżkę turystyczną. Realizacja projektu przyczyni się do powstania unikatowego na skalę Polski szlaku zamykającego wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki w całość, tworząc kompleks muzealny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO