Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Poznaliśmy „Burzycieli barier”

wtorek, 05 grudnia 2023 14:42 / Autor: Michał Łosiak
Poznaliśmy „Burzycieli barier”
Poznaliśmy „Burzycieli barier”
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Gabriel Moćko, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji i kielecki „Norwid” otrzymali nagrody Świętokrzyscy Burzyciele Barier 2023. To wyróżnienie dla osób i instytucji, które prowadzą działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Od dziesięciu lat drużyna koszykówki na wózkach KS Pactum Scyzory Kielce walczy o wielkie sukcesy sportowe. W 2023 roku zawodnicy wygrali niemal wszystko, co było do wygrania – mistrzostwo Polski, Puchar Polski, Superpuchar Polski i mistrzostwo Polski Juniorów. Prezesem drużyny jest Gabriel Moćko, który otrzymał nagrodę w kategorii „Przyjaciel osób niepełnosprawnych”.

– Mamy szesnastu zawodników z całego regionu. To dla nich wspaniała rehabilitacja, okazja do poznania nowych ludzi i motywacja do działania. Dzięki dobrej organizacji, mamy wiele sukcesów – mówi Gabriel Moćko.

Wśród wyróżnionych były też Milena Rot i Gabriela Bąk z Fundacji Szansa „Jesteśmy Razem”. Panie zajmują się wsparciem osób niepełnosprawnych i dbają o to, aby budynki użyteczności publicznej nie stanowiły przeszkód dla niewidomych i słabowidzących.

– Działamy na terenie całego województwa. Pomagaliśmy przy Dworcu PKS w Kielcach, Muzeum Narodowym, Muzeum Wsi Kieleckiej czy Centrum Bajki w Pacanowie i Bibliotece Miejskiej – wyjaśniała Milena Rot.

W kategorii „Skuteczna komunikacja” zwyciężyło Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji i Edukacji, zaś w kategorii „Łatwy dostęp” - III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.

– Burzyciele barier to brzmi groźnie, a wręcz destrukcyjnie. Potrzeba nam jednak takich zdecydowanych osób w społeczeństwie. Chcemy bowiem kształtować odpowiednie postawy wśród młodych i czynić naszą przestrzeń bardziej przyjazną – podkreślał senator Krzysztof Słoń.

– Przez ostatnie osiem lat nastąpiło wiele zmian na lepsze. Wiele barier zostało usuniętych. Promujemy prawa osób niepełnosprawnych i chcemy pokazywać co udało się zrobić – dodał Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Patronem nagrody jest zmarła w 2017 roku Anna Sowa, która przez wiele lat w ratuszu była odpowiedzialna za pomoc osobom niepełnosprawnym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO