Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ponad sto milionów dla seniorów. Ogromne pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego

środa, 21 lutego 2024 13:19 / Autor: Michał Łosiak
Ponad sto milionów dla seniorów. Ogromne pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego
Ponad sto milionów dla seniorów. Ogromne pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Blisko 113 milionów złotych na wsparcie osób niesamodzielnych i seniorów z regionu świętokrzyskiego przeznaczy Urząd Marszałkowski w ramach unijnego dofinansowania.

Działania prowadzone będą w dwóch trybach. Po pierwsze, już 23 lutego zostanie uruchomiony konkurs projektów na kompleksowe świadczenie usług opiekuńczych i zdrowotnych dla osób niesamodzielnych i seniorów. Skorzystać będą mogły wszystkie świętokrzyskie gminy, a także organizacje pozarządowe i prywatne. Na to zadanie zostanie przeznaczone ponad 52,5 miliona złotych.

– Oferujemy wsparcie całego wachlarza możliwości. Będziemy organizować szkolenia tak, aby napisać dobry projekt. Pomoc można uzyskać na wszelkie działania opiekuńcze, asystenckie, pielęgniarskie, a nawet na hospicja domowe – tłumaczy Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.

W nadchodzących tygodniach ruszy również projekt strategiczny „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia Seniorów”. Dotyczył on będzie Kielc i 19 gmin z powiatu kieleckiego. Jak tłumaczy Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego mieszka tam prawie jedna trzecia seniorów w regionie.

– Chcemy wypracować system współpracy między ośrodkami zdrowia i samorządami, aby wesprzeć osoby starsze w sposób mądry i odpowiedni. Mówimy o osobach potrzebujących wsparcia w miejscu zamieszkania, czy tych, którzy są aktywni – dodaje wicemarszałek.

Z projektu skorzysta trzy i pół tysiąca seniorów. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel ponad 60 milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO