Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pojawiły się pierwsze grzyby. Sprawdź jak przygotować się do zbiorów

środa, 07 lipca 2021 13:32 / Autor: Radio eM
Pojawiły się pierwsze grzyby. Sprawdź jak przygotować się do zbiorów
Fot. Aleksandra Rękas
Pojawiły się pierwsze grzyby. Sprawdź jak przygotować się do zbiorów
Fot. Aleksandra Rękas
Radio eM
Radio eM

Borowiki, prawdziwki i kurki to grzyby, które już możemy znaleźć w świętokrzyskich lasach. Najwięcej okazów  pojawiło się w okolicach Daleszyc, Starachowic i  Borkowa. To właśnie na tych terenach możemy spotkać pierwszych grzybiarzy.

Jeśli chcemy wybrać się na grzybobranie należy pamiętać o podstawowych zasadach, które reguluje Kodeks Honorowy Grzybiarza. Warto skorzystać z atlasów grzybów, fachowych portali internetowych lub z rad doświadczonych grzybiarzy. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć  nieszczęśliwych wypadków, które w wyniku niewiedzy co roku się powtarzają, a w skrajnych przypadkach mogą nawet prowadzić do zgonów.

–Równie ważne jest zbieranie grzybów tylko do wiklinowych koszyków. W wiadrach, czy reklamówkach, grzyby szybko się zaparzają, a postępujące w wyniku tego procesy gnilne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – mówi Paweł Kosin, rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce.

 Zważając na to, że lasy zamieszkują dzikie zwierzęta starajmy się zachować ciszę, żeby ich nie spłoszyć. Z racji złego stanu w jakim znajduje się obecnie środowisko, zabierajmy ze sobą pozostawione przez nas śmieci, a pojazdy parkujmy w przeznaczonych do tego miejscach.

Wybierając się do lasu warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Długie, przewiewne ubrania i pełne obuwie zapewnią nam ochronę przed kleszczami.

 – W zbliżające się upalne dni zabierzmy ze sobą butelkę wody oraz prowiant. Pamiętajmy o naładowanym telefonie, na którym powinniśmy mieć zainstalowaną aplikację lokalizującą, na przykład Google Maps lub bank danych o lasach – informuje rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce.

Tekst: Natalia Rębosz, Natalia Pindral

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO