Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

PFRON pomoże w znalezieniu mieszkania osobom niepełnosprawnym

poniedziałek, 18 lipca 2022 11:29 / Autor: Michał Łosiak
PFRON pomoże w znalezieniu mieszkania osobom niepełnosprawnym
PFRON pomoże w znalezieniu mieszkania osobom niepełnosprawnym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Nowe programy mieszkaniowe ogłosił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jedną z możliwości jakie daje PFRON jest program „Mieszkanie dla absolwenta”. Skorzystać z niego mogą osoby posiadające stopień niepełnosprawności i ukończyły naukę w ostatnich trzech latach.

– Taka osoba będzie mogła złożyć już w sierpniu wniosek o dofinansowanie do wynajmu mieszkania. W pierwszy roku można uzyskać sto procent dofinansowania, w drugim – 70, a w trzecim – 40. Przewidziane jest również wsparcie w utrzymaniu lokalu – mówi Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Z kolei w ramach „Dostępnego mieszkania” wsparcie mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 65 lat, posiadają orzeczenie o stopniu znacznym i muszą poruszać się o wózku inwalidzkim

– Tutaj można uzyskać dofinansowanie do zamiany lub kupna nowego mieszkania –dodaje Andrzej Michalski.

Na te dwa programy przeznaczono w skali kraju 300 milionów złotych.

– Warto wspomnieć również o programie Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe. Organizacja pozarządowa może podjąć się wybudowania lub zaadaptowania należącego do niej budynku. Dofinansowanie sięga sześciu milionów złotych bez wkładu własnego. Celem jest zorganizowanie miejsca do życia osobom z orzeczeniem w stopniu znacznym. To szansa na stworzenie wspólnot mieszkaniowych, bardzie przyjaznych dla osób niepełnosprawnych – podkreśla nasz rozmówca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO