Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Patriotyzm w filmach. Wojewoda nagrodziła młodzież

wtorek, 31 października 2017 14:56 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Co to znaczy być patriotą? Na to pytanie odpowiadała młodzież w konkursie organizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego. W trzech kategoriach wiekowych kapituła przyznała 6 głównych nagród i 5 wyróżnień. Zadaniem uczniów z całego regionu było przygotowanie, krótkiego filmu o współczesnych interpretacjach pojęcia patriotyzmu. Najlepsze prace nadesłano między innymi z VI LO im. Słowackiego w Kielcach czy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Prace przygotowywane były zarówno w grupach jak i w pojedynkę.

W kategorii dla najmłodszych uczniów przyznane zostały dwa wyróżnienia. Trafiły one do zespołów z Publicznej Szkoły Podstawowej z Obrazowa i Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Bitwy pod Konarami w Konarach.

W kolejnej kategorii dla starszych klas szkół podstawowych trzecie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 Kielcach, drugie – uczniowie z Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na najwyższym stopniu podium stanęła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Placówek Oświatowych w Skarżysku-Kamiennej.

Trzecia kategoria przeznaczona była dla uczniów szkół średnich. Trzecie miejsce zajął Damian Górski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie. Druga nagroda powędrowała do uczniów Prywatnego Technikum „Awans” w Jędrzejowie. Najlepsi okazali się reprezentanci z VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.

W konkursie ph. „Co to znaczy być patriotą” młodzież na różne sposoby przedstawiała patriotyzm. - Uczniowie zwracali uwagę na przykład na charakterystyczne składanie zniczy przed pomnikami poświęconymi ofiarom walk o niepodległość. Przewijała się także tematyka inwestowania w siebie, nauki języka polskiego, zdobywania wyróżnień na konkursach – to wszystko oczywiście służy osobistemu rozwojowi, ale także wzmacnianiu potencjału naszego kraju - mówiła wojewoda Agata Wojtyszek.

Kielecki reżyser Konrad Łęcki, który tym razem wystąpił w roli jurora ocenił, że młodsi uczniowie dobrze poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem i wykazali się inwencją. Gorzej wypadli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. - To dobrze, że taki konkurs powstał. Zgłoszone filmy pozostawiają wiele do życzenia, ale inicjatywa dopiero się zrodziła i myślę, że z czasem te prace będą coraz bardziej profesjonalne. Muszę pochwalić młodzież gimnazjalną, która miała naprawdę ciekawe pomysły. Mogliśmy zobaczyć jak uczniowie widzą współczesny patriotyzm. Jedni odwołują się do ekologii, inni do dbania o tradycje, pielęgnacji pomników, grobów. Te filmy pokazują, co młodzież rozumie przez pojęcie patriotyzmu i to jest cenne w tym konkursie – mówił Konrad Łęcki.

Zdecydowanie najlepszą pracę zgłosili uczniowie VI LO im. Słowackiego – Adam Tusień i Bartłomiej Kopyść. W krótkim filmie połączyli najwydatniejsze przejawy patriotyzmu sprzed kilku dekad oraz współczesne podejście. - Dbałość o czystość otoczenia, oddawanie hołdu bohaterom, udział w wyborach czy zwykłe poważne podejście do nauki w szkole to dzisiaj również czyny patriotyczne. Dawniej, patrioci walczyli o nasz kraj. Dzisiaj nie musimy iść na wojnę, żeby udowadniać swój patriotyzm. Możemy to robić innymi sposobami – tłumaczył Bartłomiej Kopyść. - Chcieliśmy pokazać, że kiedyś najdobitniejszą oznaką patriotyzmu była walka o kraj i umieranie za ojczyznę. To takie pierwsze skojarzenie. Współcześnie, na tym polu możemy się wykazać na różne sposoby – dodawał Adam Tusień.

Konkurs filmowy dla uczniów świętokrzyskich szkół zorganizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO