REGION
Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych
W najbliższy poniedziałek, 1 marca, będziemy obchodzić po raz dziesiąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, uroczystości będą wyglądać inaczej, niż w ubiegłych latach.
Rozpoczną się one w poniedziałek o godzinie 9 na cmentarzu Kielce-Piaski, gdzie wojewoda świętokrzyski oraz naczelnik kieleckiej delegatury IPN złożą kwiaty przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ i WiN pomordowanych w więzieniu kieleckim przez Urząd Bezpieczeństwa. Godzinę później organizatorzy złożą również kwiaty przed pomnikiem Armii Krajowej.
O godzinie 16 w bazylice katedralnej rozpocznie się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie wojewoda złoży kwiaty przed tablicą pamiątkową w kościele. Następnie uczestnicy udadzą się przed ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim, aby tam również złożyć kwiaty.
– Po tylu latach nie trzeba nikomu tłumaczyć, dlaczego świętujemy taki dzień, ale jeszcze jedenaście lat temu nie wszyscy rozumieli, dlaczego mówimy o Żołnierzach Wyklętych, o osobach zasłużonych dla Polski, o których chciano zapomnieć. Na szczęście zatarcie tej pamięci nie powiodło się – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, który organizuje uroczystości wspólnie z Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą towarzyszyć inicjatywy przygotowane przez kielecką delegaturę IPN. 1 marca o godzinie 10 na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach otwarta zostanie wystawa plenerowa "Podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po 1944 roku". Plansze wystawowe będą dostępne także na stronie internetowej IPN.
– Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV zarządu głównego zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Żołnierze niepodległościowego podziemia prowadzili działalność, która miała na celu zwalczanie agresji sowieckiej i walkę z nieakceptowanym przez nich reżimem komunistycznym – tłumaczy Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika delegatury IPN w Kielcach.
– Tak, jak pamiętamy o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego, tak samo powinniśmy upamiętniać Żołnierzy Wyklętych. Dzięki ich niezłomnej postawie możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju – dodaje.
Nie zabraknie także propozycji skierowanych do młodszych mieszkańców regionu. Z myślą o uczniach klas IV do VIII szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych powstał konkurs plastyczny na projekt kartki pocztowej, którego głównym celem jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Prace konkursowe można nadsyłać do IPN w Kielcach pocztą tradycyjną i elektroniczną do końca marca.
Oprócz tego, IPN zachęca do korzystania z materiałów dostępnych na swojej stronie internetowej. W planach jest także druga edycja publikacji pt. "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego".