REGION
Organizacje pozarządowe pomagają niepełnosprawnym. Dwie otrzymały pieniądze
O potrzebach organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianiu sportu dla niepełnosprawnych i dobrych praktykach rozmawiali uczestnicy konferencji "Województwo świętokrzyskie przyjazne organizacjom pozarządowym". Podczas spotkania podpisane zostały też dwie umowy w ramach projektu "Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami".
W konferencji, którą zorganizowali Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, wojewoda świętokrzyski, świętokrzyski oddział Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego i Wojewódzka Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego, które działają na rzecz niepełnosprawnych. Część z nich korzystała już ze wsparcia finansowego na swoją działalność, a część jeszcze nie.
- Uruchomiliśmy konkurs, w ramach którego organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami mogą uzyskiwać środki na swoja działalność, m.in. na wejście osób niepełnosprawnych na rynek pracy i na zwiększenie ich samodzielności. W ubiegłym roku na takie działania zostało przeznaczonych w skali kraju 270 milionów złotych. Mam nadzieję, że w tym roku więcej organizacji zdecyduje się wystąpić o takie środki. PFRON może zlecać zadania organizacjom pozarządowym na rehabilitację zawodową i społeczną. To jest uzupełnienie tych działań polskiego rządu, który wspiera organizacje pozarządowe działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Uważam, że jest to bardzo ważne, ponieważ w skład tych organizacji wchodzą osoby z niepełnosprawnościami, które najlepiej znają swoje potrzeby - mówi Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.
Podczas konferencji dwie organizacje podpisały umowy w ramach projektu "Partnerstwo dla osób z niepełnosprawnościami". Jedną z nich była Fundacja "Dom Seniora im. Sue Ryder" w Pierzchnicy. W ramach tego projektu powstanie placówka krótkookresowego pobytu dziennego, z której skorzysta 50 osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych powyżej 60 roku życia z gminy Pierzchnica.
- Osoby starsze będą mogły uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, stolarskich, krawieckich, kosmetycznych, plastycznych, tanecznych i kulturalno-oświatowych. Uczestnicy zostaną objęci fachową opieką psychologiczną i terapeutyczną. Zaplanowaliśmy również pięć wycieczek do najciekawszych miejsc naszego regionu - tłumaczy Marek Zatorski, prezes Fundacji "Dom Seniora im. Sue Ryder" w Pierzchnicy. Wartość projektu wynosi ponad milion złotych.
Drugą umowę podpisała Caritas Diecezji Kieleckiej na realizację projektu "Nowy wymiar życia". - Jest to projekt, który swoim zasięgiem obejmuje powiat kazimierski i buski. Dedykowany jest dla osób niesamodzielnych, głównie osób niepełnosprawnych, ale też osób starszych. W ramach tego projektu powstaną mieszkania wspierane i chronione, ale realizowane będą też usługi opiekuńcze, zarówno w placówkach, jak i w domu pacjenta - mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. Wartość projektu wynosi ponad 5,5 miliona złotych.
W spotkaniu wzięli też udział marszałek i wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka oraz senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.
- Chcemy pokazać organizacjom pozarządowym, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych, że warto pisać projekty i warto ubiegać się o środki na wkład własny z PFRON-u - powiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
- Takie programy mają bardzo duże znaczenie, zwłaszcza współpraca sektora rządowego z organizacjami pozarządowymi. To jest ogromny potencjał dla środowiska osób niepełnosprawnych i szansa na kierunkowe wsparcie. Ministerstwo Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu w 2019 roku przeznaczyło 18 milionów 700 tysięcy złotych na program upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych i to jest o 25,5 procent więcej niż w 2014 roku - dodała wiceminister Krupka.
Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że takie środki są bardzo potrzebne i że są doskonale wykorzystywane przez organizacje pozarządowe. - Jestem przekonany, że społeczeństwo obywatelskie to przede wszystkim społeczeństwo, w którym funkcjonują organizacje pozarządowe przede wszystkim te ze sfery pomocy społecznej i te, które świadczą pomoc dla osób niepełnosprawnych i najsłabszych w naszym społeczeństwie. To również, z punktu widzenia państwa, bardzo dobrze ulokowane środki.
http://emkielce.pl/region/organizacje-pozarzadowe-pomagaja-niepelnosprawnym-dwie-otrzymaly-pieniadze#sigProGalleria27cf6bb909