Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowe technologie w służbie historii i edukacji młodzieży

poniedziałek, 16 września 2024 15:30 / Autor: Michał Kita
Nowe technologie w służbie historii i edukacji młodzieży
Nowe technologie w służbie historii i edukacji młodzieży
Michał Kita
Michał Kita

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości – Instytutu Pamięci Narodowej odwiedził Włoszczowę. To miejsce, w którym dzieci i młodzież za pomocą gier wideo i wirtualnej rzeczywistości mogą wcielić się m.in. w bohaterskich polskich lotników biorących udział w bitwie o Anglię, czy uczestników Powstania Warszawskiego.

– Zależy nam na tym, aby to był bodziec do głębszej refleksji, na temat poszukiwania historii swoich przodków i najbliższych, aby odkryć swoje korzenie, a później zainteresować się historią Polski i kształtować postawy patriotyczne. Projekt Przystanek Historia Przyszłości ma na celu również wyrównywanie szans w dostępie do najnowszych technologii dla dzieci i młodzieży. Mamy w nim dostęp do technologii wirtualnej rzeczywistości, a także nowoczesne komputery, na których prezentujemy nasze produkcje – mówi Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej.

Niektóre gry, przygotowane przez Biuro Nowych Technologii IPN, weszły do podstawy programowej, nauczania historii. Produkcje cieszą się niezwykłym zainteresowaniem internautów.

– Wszystkie gry i projekty przygotowane przez Biuro Nowych Technologii IPN, są dostępne za darmo, można je pobrać m.in. na platformie Steam. Nasz najnowszy projekt gra „Lotnicy – wojna w przestworzach”, został pobrany już prawie 500 tysięcy razy, podobnie jak „Gra Szyfrów” opowiadająca o naszych wspaniałych kryptologiach z okresu wojny polsko-bolszewickiej, która stała się lekturą szkolną. Dużym zainteresowaniem cieszy się również produkcja „Warsaw Rising” czy „Świadectwo Pomocy” opowiadające historię Rodziny Ulmów – dodaje Magdalena Hejduk.

W poniedziałek Mobilny Przystanek Historia IPN odwiedzili m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej z Secemina.

– Tego typu zajęcia mogą zachęcić do poznawania historii, zwłaszcza okresu II wojny światowej, w tym Powstania Warszawskiego. Gry, w które mogliśmy zagrać, były niezwykle ciekawe, niewykluczone, że wypróbujemy je również w domu – mówili uczniowie.

Zadowolony z obecności Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości we Włoszczowie jest burmistrz miasta Grzegorz Dziubek.

– To wyjątkowe wyróżnienie dla naszego miasta, z którego skorzystają zarówno najmłodsi, jak i starsi. Nowoczesna technologia pozwala poznać piękną historię naszego kraju, na podstawie której powinniśmy budować naszą przyszłość – stwierdził samorządowiec.

Dyrektor Biura Nowych Technologii IPN podkreśla, że to już druga edycja objazdowej trasy Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości, jak zaznacza młode pokolenie, oczekuje nowego podejścia do nauczania historii poprzez projekty immersyjne. W pierwszej edycji wydarzenia Przystanek odwiedziło ponad 2,5 tysiąca osób.

Mobilny Przystanek Historia Przyszłości pozostanie we Włoszczowie do wtorku 17września. Można go odwiedzać w godzinach od 10 do 20, wstęp jest bezpłatny. Mobilny Przystanek Historia Przyszłości można odwiedzać na placu przy Zespole Szkół nr 2 przy ulicy Koniecpolskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO
.