Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Niepełnosprawni intelektualnie mogą skorzystać z Mieszkań Treningowych

czwartek, 18 marca 2021 15:40 / Autor: Beata Kwieczko
Niepełnosprawni intelektualnie mogą skorzystać z Mieszkań Treningowych
Niepełnosprawni intelektualnie mogą skorzystać z Mieszkań Treningowych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach poszukuje osób z niepełnosprawnością intelektualną do udziału w turnusach treningowych na Mieszkaniu Treningowym. Pobyt jest bezpłatny, a jego główny cel to nauka samodzielności.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach prowadzi kilka placówek, jedną z nich jest Mieszkanie Treningowe, które funkcjonuje od 2008 roku.

– Mieszkanie Treningowe jak sama nazwa wskazuje to trening lub też nauka samodzielnego funkcjonowania. Jest to niejako etap wstępny mieszkalnictwa chronionego, pozwalającego osobom niepełnosprawnym na opuszczenie domu rodzinnego i życia na własny rachunek – mówi Anna Miernik-Borek, kierownik Mieszkania Treningowego.

Osoby, które przebywają w mieszkaniu treningowym, wspierają odpowiednio przygotowani do tego asystenci. Turnus w placówce trwa dwa tygodnie.

– W tym czasie osoby niepełnosprawne intelektualnie uczą się samodzielnie gotować, sprzątać, dbać o higienę osobistą i poznają wartość pieniądza. Dowiadują się również,  jakie funkcje i zadania pełnią różne instytucje publiczne oraz sporządzają pisma urzędowe. Pobyt w Mieszkaniu Treningowym to również czas na rekreację i sport. Mają szansę udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych w regionie i nie tylko. Organizowane są wyjścia do kina, teatru, muzeum, filharmonii oraz całodniowe wycieczki. To również miejsce spotkań, wspólnego świętowania różnych uroczystości, umacniania przyjaźni oraz nawiązywania nowych znajomości – informuje Anna Miernik-Borek.

Poza wymienionymi treningami, prowadzone są również zajęcia z zakresu: komunikacji, asertywności, budowania poczucia własnej wartości, motywacji i samokontroli.

Mieszkanie Treningowe to również miejsce, gdzie duży nacisk kładzie się również na aktywizację zawodową. – Wspólnie z trenerami asystentami podopieczni tworzą dokumenty aplikacyjne, wyszukują ofert pracy i składają swoją kandydaturę na wolne wakaty. Zdobywają informację dotyczące ich predyspozycji zawodowych, możliwości dokształcenia lub przekwalifikowania – dodaje.

Mieszkanie Treningowe znajduje się na ulicy Sandomierskiej 126 w Kielcach. Budynek jest przystosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

W projekcie mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z wyszczególnionym kodem niepełnosprawności intelektualnej.

Dwutygodniowe turnusy treningowe prowadzone są w pięcioosobowych grupach w Mieszkaniu Treningowym. Liczba oraz częstotliwość turnusów jest uzależniona od indywidualnych potrzeb uczestników oraz rezultatów jakie osiągają. Na początku każdego turnusu  zostanie ustalony plan tygodnia, regulamin pobytu oraz jadłospis na każdy dzień.

Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Będzie realizowany od 1 kwietnia do 31 marca przyszłego roku.

Osoby zainteresowane mogą składać formularze zgłoszeniowe, które znajdują się na stronie www.kielce.psoni.org.pl, do 20 kwietnia do Mieszkania Treningowego przy ulicy Sandomierskiej 126 lub drogą mailową na adres: mt@kielce.psoni.org.pl.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 530 204 041 lub znaleźć na stronie www.kielce.psoni.org.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO