REGION
Moc kradzieży, przypadki zakłócania ładu, awantury. Policjanci z KP I mają co robić
Jakich interwencji mają najwięcej kieleccy funkcjonariusze pracujący na konkretnych komisariatach? Gdzie najczęściej dochodzi do bójek, rozbojów i kradzieży? Sprawdźcie raport z kieleckich dzielnic!
Zaczynamy od największego komisariatu w Kielcach. Ten z numerem I, obejmuje swoim zasięgiem duże osiedla – Świętokrzyskie, na Stoku, Uroczysko, Sady, Szydłówek, Sieje, Bocianek, Słoneczne Wzgórze, ale również gminę Masłów i Zagnańsk. Na komisariacie I pracuje najwięcej policjantów – jest ich 98.
- W ubiegłym roku funkcjonariusze w tym rejonie podjęli 14 082 interwencje. W tej liczbie mieliśmy 1166 interwencji domowych. Nie wszystkie były przypadkami przemocy – to także sprawy dotyczące niewłaściwego zachowania domowników, czy choćby tego, że ktoś z gości nie chciał opuścić mieszkania – wylicza Karol Macek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Duże blokowiska, zamieszkałe przez tysiące kielczan generują niemało pracy policjantom. Jednym z problemów są przypadki zakłócania ładu i porządku publicznego oraz spoczynku nocnego – w ubiegłym roku odnotowano 1002 takie zdarzenia.
- To mogą być interwencje dotyczące na przykład za głośnej muzyki, niewłaściwego zachowania osób spożywających alkohol i wykrzykujących wulgaryzmy. Liczby wskazują, że dochodzi do kilku takich przypadków dziennie, na terenie Komisariatu I – stwierdza Macek.
W tym rejonie nie brakuje także przestępstw narkotykowych – w 2020 roku funkcjonariusze odnotowali ich 35. To zarówno drobne przestępstwa narkotykowe, jak i zdecydowanie poważniejsze zdarzenia.
- Było kilka spraw, które zakończyły się przejęciem znacznej ilości środków odurzających. Są one wynikiem intensywnej pracy policjantów, którzy sprawdzali mieszkańców podejrzanych o posiadanie narkotyków. Nie brakuje także interwencji, które kończą się odnalezieniem narkotyków w kieszeniach, plecakach, dzięki czujności funkcjonariuszy.
Na szczęście w minionym roku, na terenie działania Komisariatu I nie doszło do bardzo poważnych przestępstw typu zabójstwo, czy gwałt. W 2019 roku, policjanci odnotowali jedną interwencję dotyczącą gwałtu, lub innej czynności seksualnej. Do poważnych przestępstw należą jednak także zgłoszenia z katalogu przestępstw rozbójniczych.
- To rozboje – wymuszenia i kradzieże rozbójnicze. W ubiegłym roku było ich siedem. Trzeba także wymienić kradzieże i warto pamiętać, że na terenie tego komisariatu znajdują się dwie galerie handlowe – Echo oraz Korona, a także Auchan. Kradzieże w sklepach i drogeriach są prawdziwą plagą – było ich 132. Policjanci są już wyspecjalizowani w takich sprawach – zaznacza funkcjonariusz.
Oprócz tego, w ubiegłym roku doszło do 40 włamań. Warto pamiętać, że to nie tylko „tradycyjne” włamanie do piwnicy czy domu. W tym momencie przepisy skonstruowane są w ten sposób, że kradzieżą z włamaniem jest także skorzystanie z cudzej karty płatniczej.
- Nie brakuje również przypadków bójek i pobić. W 2020 mieliśmy 19 takich zdarzeń. To nie tylko przestępstwa, do których dochodziło na ulicach, ale i w domach. Rejon KP I obejmuje swoim zasięgiem również ogromne ogródki działkowe przy ulicy Wschodniej. Tam bardzo często osoby bezdomne koczują w miesiącach jesienno-zimowych, próbując przetrwać do wiosny. Te miejsca są patrolowane przez dzielnicowych i street workerów, niestety osoby bezdomne często nie chcą pomocy, a najczęściej spowodowane jest to przez alkohol – wyjaśnia Karol Macek.
Alkohol może doprowadzać także do wielu innych tragedii. Policjanci niejednokrotnie otrzymują zgłoszenia związane z utonięciami. Dochodzi także do aktów wandalizmu, na przykład w rejonie Doliny Silnicy.
O tym, jak wyglądały interwencje kieleckich policjantów w 2019 roku można przeczytać TUTAJ.