Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Miliony z PFRON dla samorządów

czwartek, 22 czerwca 2023 11:21 / Autor: Michał Łosiak
Miliony z PFRON dla samorządów
Miliony z PFRON dla samorządów
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ponad sześć milionów złotych trafi do świętokrzyskich samorządów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Wyrównywanie Różnic Między Regionami”. Pieniądze zostaną przeznaczone na usuwanie barier architektonicznych i komunikacyjnych.

Wsparcie posłuży placówkom edukacyjnym, środowiskowym domom samopomocy, warsztatom terapii zajęciowej, jak również aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Gminy mogą także przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie busów, dowożących dzieci do placówek edukacyjnych.

– Dzięki niemu wiele barier architektonicznych w naszym regionie zostało już usuniętych. Na naszych oczach zmieniają się urzędy i starostwa, dostosowując się do potrzeb niepełnosprawnych – mówi Andrzej Michalski, dyrektor Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.

Najwięcej pieniędzy, bo 1,5 miliona złotych otrzymał powiat kielecki na zakup mikrobusów, autobusów i wsparcie osób niepełnosprawnych zakładających działalność gospodarczą.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. To nie pierwsze takie wsparcie i nie ostatnie – podkreślał Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Pomoc otrzymało trzynaście powiatów. Ponad 950 tysięcy złotych trafi do powiatu ostrowieckiego, a ponad 420 tysięcy do powiatu starachowickiego.

– Jest to ten element naszego państwa, który jest niezwykle istotny. To pokazuje solidarność i cieszy mnie to, że taka pomoc napędza rozwój poszczególnych placówek – tłumaczył senator Krzysztof Słoń.

Jak dodał dyrektor Andrzej Michalski cały czas trwa nabór do programu „Dostępna przestrzeń publiczna”, z którego pieniądze również posłużą na usuwanie barier architektonicznych.

– Program jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, jak również do Kościołów, innych związków wyznaniowych oraz placówek medycznych świadczących usługi w zakresie położnictwa – zaznaczył.

Wnioski można składać do 15 lipca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO