REGION
Miliony na wsparcie dla seniorów
Ponad 44 miliony złotych z budżetu państwa otrzymały w ubiegłym roku na swoją działalność Domy Pomocy Społecznej z regionu świętokrzyskiego. Ponad sześć milionów zostało przeznaczone na walkę z koronawirusem.
Ewa Kopolovetz, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim podkreśla, że to był dobry rok dla Domów Pomocy Społecznej pod względem finansowym.
– Placówki te nie miały łatwego zadania ze względu na epidemię koronawirusa, ale otrzymały duże wsparcie ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ubiegłym roku zostały uruchomione dodatkowo cztery transze środków na walkę z covidem – informuje Ewa Kopolovetz.
Pieniądze trafiły do ośrodków zarówno gminnych, jak i powiatowych. Dofinansowanie było przeznaczane na zakup środków, które miały chronić przed zakażeniem oraz zapewnienie kadry, aby podopieczni mieli przez cały czas opiekę.
W ubiegłym roku w Domach Pomocy Społecznej w całym województwie mieszkało ponad 900 osób.
Osoby starsze mogą skorzystać też z programu "Senior plus". W 2020 roku na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonowało 12 domów i 30 klubów seniora, z których korzystało 937 osób. Dodatkowo utworzonych zostało 12 domów i trzy kluby seniora. Z nowych ośrodków skorzysta w tym roku 285 osób. Łącznie w 2020 roku na wsparcie takich placówek rząd przeznaczył ponad cztery miliardy złotych.
Oprócz tego, województwo świętokrzyskie dostało prawie trzy i pół miliona złotych na realizację programu "Wspieraj Seniora", który został uruchomiony w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Celem przedsięwzięcia jest dostarczenie artykułów spożywczych i środków higienicznych osobom powyżej 70. roku życia, które zdecydowały się zostać w domach ze względu na epidemię. Do programu przystąpiło 97 gmin z całego województwa.
– Gminy, które nie wzięły w nim udziału, mają swoje odrębne programy i seniorzy, którzy wymagają wsparcia, otrzymują je – dodaje Ewa Kopolovetz.
Wsparcie seniorów zapewnia również program "Opieka 75 plus", którego celem jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych w miejscu zamieszkania dla osób w wieku powyżej 75 lat. W ubiegłym roku na realizację tego programu rząd przeznaczył ponad 900 tysięcy złotych. Dotację wykorzystało 30 gmin, o pięć więcej niż rok wcześniej.