Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mauzoleum w Michniowie jednak nie w tym roku

poniedziałek, 30 września 2019 10:55 / Autor: Michał Łosiak
Mauzoleum w Michniowie jednak nie w tym roku
Mauzoleum w Michniowie jednak nie w tym roku
Michał Łosiak
Michał Łosiak

We wrześniu mieliśmy cieszyć się z otwarcia Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Niestety, zmiany wykonawcy inwestycji, liczne utrudnienia i niedoróbki spowodowały znaczne opóźnienie.

Pierwotnie otwarcie tego unikalnego w skali kraju ośrodka miało mieć miejsce 17 września tego roku. Same prace rozpoczęły się już w 2010 roku. – To jest dość skomplikowany projekt i niektóre firmy nie sprostały zadaniu. Wiele z tych rzeczy, które miały być zrobione, zostały wykonane niewłaściwie. W 2018 roku uzyskaliśmy od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środki na dokończenie inwestycji, po czym ogłosiliśmy kolejny przetarg – tłumaczy Jarosław Karyś, wicedyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Całość miała być gotowa we wrześniu, jednak ze względów obiektywnych, czyli m.in. przebudowy drogi, nie mogliśmy ukończyć budowy w określonym czasie – dodaje Karyś.  Muzeum  zwróciło się więc do ministerstwa z prośbą o przedłużenie finansowania projektu do lipca 2020 roku, kiedy to mauzoleum ma zostać udostępnione zwiedzającym.

Obecnie na placu budowy pracują trzy firmy. Przedsiębiorstwo Anna-Bud dokonuje poprawek po wcześniejszych wykonawcach, zaś za dalsze roboty odpowiedzialna jest firma ERECTA. Część wystawienniczą przygotowuje przedsiębiorstwo Everest 5.

– Jesteśmy na etapie prac wewnętrznych, związanych z wykończeniem budynku. Robione są wylewki, a całość przybiera kształt, jaki założył twórca projektu Sławomir Nizio, czyli surowość formy i duże, przeszklone przestrzenie. Pozostaje nam urządzenie części zewnętrznej – dodaje wicedyrektor MWK.

Ostatni etap inwestycji w Michniowie będzie kosztował ponad 21 milionów. Prawie 12 milionów pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie realizacja mauzoleum ma pochłonąć około 40 milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO