REGION
"Marsz Różowej Wstążeczki" po raz jedenasty w Busku - Zdroju


Już po raz 11 przez ulice Buska – Zdroju przejdzie "Marsz Różowej Wstążeczki". Jego organizatorem jest Stowarzyszenie "Razem Dzieciom”. Celem akcji jest propagowanie badań profilaktycznych w każdej grupie społecznej.
Marsz Różowej Wstążeczki" odbędzie się w piątek, 6 października. Uczestnicy spotkają się o godzinie 15:30 na Placu Zwycięstwa, w pobliżu fontanny, a następnie przejdą do Parku Zdrojowego.
- Tu, na specjalnej alei perukowców zostaną zasadzone dwa kolejne krzewy. Jak co roku, również i tym razem nazwiemy je kobiecymi imionami. Wybór tych imion nie jest przypadkowy. Są to najczęściej powtarzające się imiona na danym marszu – wyjaśnia Bosgusława Majcherczak, przewodnicząca Stowarzyszenia „Razem Dzieciom”.
Wydarzenie zwieńczy wspólna kawa w Bristol ART & Medical SPA, gdzie odbędzie się także wykład dr. n. med. Leszka Smorąga ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
- Doktor opowie nam nie tylko o dostępnych w województwie świętokrzyskim badaniach profilaktycznych oraz dlaczego warto się regularnie badać. Podpowie też na co zwracać uwagę obserwując swój organizm i całe ciało, a także które objawy mogą być niepokojące – uzupełnia Bogusława Majcherczak.
W marszu mogą wziąć udział wszyscy chętni.
- Zapraszamy zarówno rodziców, dzieci, dziadków jak i babcie. Bądźmy tego dnia razem, pokażmy, że zależy nam na naszym zdrowiu. Niech ten apel: „Badaj się regularnie” dotrze do każdego mieszkańca naszego województwa. Ja pragnę podkreślić, że nasze Stowarzyszenie skupia się nie tylko na dzieciach. My myślimy o całych rodzinach, bo wiemy, że dziecko będzie tylko wtedy szczęśliwe, jeśli szczęśliwi, a więc i zdrowi będą także jego najbliżsi. Dlatego gorąco zachęcam: dołączcie do nas – podsumowała przewodnicząca.
Dodajmy, że w godzinach od 10:00 do 16:00 na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Busku – Zdroju będzie stacjonował cytobus.
Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać panie w wieku 25 – 59 lat (badanie w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy należy wykonywać co 36 miesięcy). W ramach jednej wizyty będą wykonane bezpłatnie dwa badania cytologiczne - techniką klasyczną oraz na podłożu płynnym, co pozwala wykryć więcej nieprawidłowych komórek.








