Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mammografia - badanie, które ratuje życie

poniedziałek, 20 maja 2024 13:37 / Autor: Maria Karyś
Mammografia - badanie, które ratuje życie
Mammografia - badanie, które ratuje życie
Maria Karyś
Maria Karyś

Rak piersi to cichy zabójca. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy te się pojawią – znacznie trudniej wygrać z chorobą. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Dlatego tak ważne są systematyczne badania profilaktyczne.

- NFZ od wielu już lat prowadzi program profilaktyczny nakierowany na wczesne wykrycie raka piersi. Mogą z niego skorzystać kobiety w wieku od 45. do 74. roku życia, które spełniają jedno z kryteriów: nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat, zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii lub zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W regionie świętokrzyskim rośnie liczba kobiet wykonujących bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi. Przez pierwsze cztery miesiące tego roku przebadało się dokładnie 64 442 kobiet. Dla porównania rok wcześniej - 56 878 pań.  Wzrost to niemal 23%. Wzrost liczby wykonywanych mammografii ma związek ze zmianą kryteriów wiekowych kobiet, które mogą skorzystać z badania. Potwierdzają to również onkolodzy.

- To pokazuje, że zmiana kryteriów wiekowych programu była konieczna. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii diagnozujemy nowotwory piersi u pań, które wcześniej nie były objęte programem. Życie potwierdza, że była to słuszna decyzja. Cały czas apelujemy, by korzystać z badań. Mamy świadomość niespełnienia tego celu jakim jest profilaktyka, ponieważ brakuje świadomości wśród kobiet. Brakuje troski o własne zdrowie i życie. Rozwój tego nowotworu jest bardzo przebiegły, badania potrafią dać wczesne rozpoznanie i rozpocząć leczenie, które prowadzi do wyleczenia - mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Cieszy fakt, że badań jest więcej. Jednak  wciąż za mało kobiet wykonuje mammografię. W tym roku z programu profilaktyki raka piersi, w regionie świętokrzyskim mogą skorzystać 252 493 panie. Do tej pory przebadało się 27% uprawnionych – dodaje Białas-Sitarska.

Badanie można wykonać w pracowniach  stacjonarnych w Kielcach: NZOZ Diamed, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka, Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz w Końskich  przychodnia "MEDICA" i w Sandomierzu - Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego.

Do pozostałych, nawet najmniejszych miejscowości dojeżdżają mammobusy. Harmonogram postoju można znaleźć na stronie Świętokrzyskiego OW NFZ: www.nfz-kielce.pl/aktualnosci-dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO