REGION
Kleszcze już atakują. Jak się przed nimi ustrzec?
Wiosna to czas uaktywniania się kleszczy, dlatego wybierając się na spacer do lasu czy parku należy się odpowiednio ubrać, a po przyjściu do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kontakt z kleszczem powoduje groźne dla człowieka choroby - boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak podkreśla Iwona Konieczna-Kwinkowska, kierownik Działu Nadzoru Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, środowisko bytowania kleszczy to wszelkie zarośla i trawy.
– Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale też na łąkach czy w parkach, gdzie nie jest systematycznie koszona trawa. Wychodząc na spacer w któreś ze wspomnianych miejsc, najlepiej zabezpieczyć się zakładając spodnie z długimi nogawkami oraz bluzy z długim rękawem. Najlepszy strój to taki ze śliskiego materiału, po którym kleszcz się zsunie. Możemy również stosować środki odstraszające w spray'u i spryskać nimi ubranie – tłumaczy specjalista.
Co zrobić, gdy po powrocie do domu zauważymy w swoim ciele pajęczaka? – Należy jak najszybciej takiego kleszcza usunąć. Najlepiej zaopatrzyć się już wcześniej w tzw. kleszczopałki, które możemy kupić w aptece. Ten niewielki przyrząd w prosty, intuicyjny sposób pomoże nam usunąć pajęczaka ze swojego ciała. Jeśli nie czujemy się pewnie, możemy się również zgłosić do lekarza. Jeżeli zauważmy na swojej skórze charakterystyczny rumień, który stopniowo się będzie rozszerzał od miejsca ukąszenia, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, aby zdiagnozował czy nie zostaliśmy zakażeni boreliozą – podkreśla Iwona Konieczna-Kwinkowska.
Kleszcze częściej niż ludzi atakują zwierzęta, a to ze względu na wyższą temperaturę czworonogów. Wybierając się na spacer do lasu z psem, należy również zadbać o jego bezpieczeństwo, wybierając odpowiednie repelenty bądź specjalne obroże.