REGION
Kingonalia 2018 już w sobotę
Zespół Baciary i kabaret Czwarta fala będą gościć na tegorocznych "Kingonaliach", które odbędą się w najbliższą sobotę w Nowym Korczynie. Tegoroczna impreza z okazji święta patronki miasta będzie połączona z obchodami 760. rocznicy jego lokowania.
Węgierska księżniczka, święta Kinga kojarzy się większości osób z kopalnią soli w Wieliczce, ale niewiele osób wie, że znacząco przyczyniła się do rozwoju Nowego Korczyna. Z jej inicjatywy powstał klasztor ojców franciszkanów i kościół pod wezwaniem świętego Stanisława. Według legendy tej świętej zawdzięcza moc korczyńskie źródełko, które leczy wszelkie choroby oczu.
Znakomite położenie, bliskość dworu książęcego i liczne przywileje sprawiły, że Nowy Korczyn był od zawsze ważnym punktem na mapie gospodarczej i politycznej ówczesnego państwa polskiego. To właśnie dlatego Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej postanowiło zacząć organizować "Kingonalia", które będą przypominać przeszłości tego miasta. Impreza jest organizowana od blisko 20 lat.
Tegoroczne obchody święta rozpoczną się o godzinie 11 tradycyjnie przy źródełku świętej Kingi. Stamtąd uczestnicy przemaszerują do kościoła pod wezwaniem świętego Stanisława, gdzie w samo południe odprawiona zostanie msza święta. Po modlitwie wszyscy przejdą na Rynek, na którym odbędzie się część artystyczna. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć inscenizację prezentującą pobyt świętej Kingi w Nowym Korczynie, wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej imienia Jana III Sobieskiego, a także podziwiać występy młodych utalentowanych mieszkańców miasta. Na scenie wystąpi zespół VOKALL, po którym zagrają “Baciary”. O dobry humor uczestników imprezy zadba kabaret Czwarta Fala.
Podczas "Kingonaliów" będzie można także zakupić rękodzieło, spróbować potraw prezentowanych na kiermaszu kulinarnym i wziąć udział w konkursie historycznym. Imprezę zakończy wspólna zabawa przy muzyce zespołu VOKALL.
Organizatorami imprezy są Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej, Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Nowym Korczynie oraz Sanktuarium świętej Kingi.