REGION
Kiedy dokonywać oprysków, aby nie szkodzić pszczołom?
Trwa wiosenne opryskiwanie pól i sadów. Wielu rolników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że stosowanie oprysków w niewłaściwych godzinach przyczynia się do masowego wymierania pszczół. Pestycydy są bowiem ich śmiertelnym wrogiem.
Oprysków nie można wykonywać podczas oblotu pszczół, który trwa od świtu do zmierzchu, czyli od godziny 6 do 18, ale pszczelarze alarmują, że ponad połowa rolników nie przestrzega tego przepisu i pryska swoje pola w ciągu dnia, kiedy owady są jeszcze aktywne.
- Bardzo często sadownicy pracują w godzinach porannych i popołudniowych, a zgodnie z prawem powinni to robić kiedy zachodzi słońce i owady zapylające są już w gnieździe - mówi Krzysztof Antoszewski, mistrz pszczelarski i koordynator projektu Ligi Ochrony Przyrody "Pszczoły w mieście". - Każdy, kto widzi, że takie opryski są wykonywane w niewłaściwych godzinach, jest zobowiązany poinformować o tym sadownika, a jeśli nie zaprzestanie on swoich działań, zawiadomić policję. Za niestosowanie się przepisów grozi kara pieniężna w wysokości nawet 5 tysięcy złotych, a rolnik może być pozbawiony dotacji unijnych, jeśli z nich korzystał - dodaje.
Krzysztof Antoszewski zwraca uwagę na to, że pestycydy są śmiertelnym wrogiem pszczół. - My jako Liga Ochrony Przyrody określiliśmy, że XXI wiek jest holokaustem dla owadów zapylających. Wszelkiego rodzaju środki chemiczne, które są stosowane w celu ochrony roślin, powodują masowe ginięcie pszczół oraz innych zapylaczy, bo one są tylko niewielką częścią tej rodziny - podkreśla.
W Polsce jest około 460 gatunków pszczół miodnych. Należy pamiętać, że jeśli one wyginą, to zgodnie z tym, co powiedział kiedyś Albert Einstein, człowiekowi zostaną tylko cztery lata istnienia. - Sytuacja jest także niebezpieczna z tego względu, że w Polsce nie ma zakazu używania niektórych środków ochrony roślin, jakie zostały już wycofane w innych krajach - uzupełnia Krzysztof Antoszewski.
Elżbieta Marszałek, główny specjalista w dziale ochrony roślin i techniki Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach tłumaczy, że rolnicy powinni stosować do opryskiwania wyłącznie środki, które zostały dopuszczone do obrotu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z uwzględnieniem informacji zawartych na etykietach.
- Oprysków powinno się dokonywać w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy, które nie są im poddane. Jeżeli chodzi o stosowanie środków w ochronie pszczół zabiegi należy wykonywać w godzinach wieczornych i nocnych. Nie wolno stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty - informuje Elżbieta Marszałek.
Oprysków należy dokonywać w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy w uprawach nie ma owadów zapylających.