Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Jubileusz szkoły w Stąporkowie

wtorek, 26 września 2017 16:11 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie świętuje w tym roku 70 lat istnienia. Uroczystości jubileuszowe potrwają dwa dni. Rozpoczną się 30 września.

Świętowanie jubileuszu rozpocznie uroczysta  Msza św. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Stąporkowie. Odbędzie się ona o godz. 9. Z kolei o godz. 11.  w budynku szkoły rozpocznie się część oficjalna i artystyczna. – W programie pt. „Wróćmy pamięcią, powtórzmy czas”, wystąpią absolwenci szkoły, którzy swoim talentem muzycznym i teatralnym niejednokrotnie wpisali się w historię szkoły. W dalszej części goście udadzą się na poczęstunek i na spotkania do sal w gronie dawnych kolegów i nauczycieli – informuje Hanna Rzepka, dyrektor szkoły. 30 września odbędzie się również Bal Absolwentów. Natomiast 1 października, o godz. 16. w Domu Kultury w Stąporkowie wszyscy chętni będą mogli  obejrzeć premierę sztuki pt. „Ciach w piach, czyli Tango z Mrożkiem” przygotowanej przez szkolną grupę „Alter ego”. – Do udziału w tym wydarzeniu zapraszamy wszystkich chętnych. Będzie to okazja do powspominania przypomnienia sobie tych chwil spędzonych w tej szkole. My przygotowaliśmy zbiór zdjęć związanych z historią tej placówki i jej uczniami. Zachęcamy też do przyniesienia własnych fotografii ze szkolnych wydarzeń – zachęca dyrektor szkoły.

Warto dodać, że placówka rozpoczęła działalność w 1947 roku jako Szkoła Przemysłowa Zakładów Odlewniczych w Wołowie (Stąporkowie). W 1973 r. oddano do użytku budynek dydaktyczny przy ul. Stanisława Staszica (aktualny budynek szkoły). W 1977 r. Zespołowi Szkół Zawodowych Odlewni Żeliwa „Niekłań” nadano imię Stanisława Staszica. W 1984 r.            z budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Stąporkowie przeniesiono Liceum Ogólnokształcące do obiektów Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Staszica oraz utworzono zbiorczy zakład szkolny pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Liceum Ogólnokształcącego. W 1993 r. powstał Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica jako zbiorczy zakład szkolny obejmujący wszystkie szkoły ponadpodstawowe     w Stąporkowie. Chcąc nadążyć za wciąż rozwijającymi się gałęziami przemysłu i techniki           w ZSP otwierano nowe kierunki kształcenia m.in. Liceum Zawodowe, Liceum Handlowe, Liceum Techniczne, Technikum Handlowe, Technikum Informatyczne, Technikum Ochrony Środowiska, Technikum Organizacji Reklamy, Technikum Logistyczne. W szkole działało także Policealne Studium Zawodowe.

Obecnie szkoła oferuje kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Informatycznym, Technikum Handlowym i Technikum Logistycznym. - Do dziś naszą szkołę ukończyło około sześciu tysięcy absolwentów. Wśród nich są min. księża, lekarze, inżynierowie, leśnicy, dziennikarze, politycy. Są także i nauczyciele, niektórzy z nich pracują w ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie. Wśród absolwentów są i tacy, którzy stworzyli swoiste społeczności skupione wokół Naszej Szkoły – podkreśla Hanna Rzepka.

- Obchody jubileuszu są ważne dla uczniów, absolwentów, rodziców, społeczności lokalnej, ale również dla nas – nauczycieli i pracowników. Naszą intencją jest, aby absolwenci i lokalna społeczność pamiętali o naszej placówce  i odwiedzali ją. Chcielibyśmy także, żeby z nami współpracowali przy realizacji różnych inicjatyw. Pragniemy pokazać, że dorobek ludzi związanych z naszą szkołą został zachowany i my go kontynuujemy najlepiej, jak potrafimy – podkreśla dyrektor.

Honorowy patronat nad obchodami objęli: Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,  Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, Bogdan Soboń – Starosta Konecki. Swój udział w obchodach zapowiedziała pani Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO