Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak zapobiegać pożarom traw?

środa, 05 marca 2025 13:52 / Autor: Aleksandra Rękas
Jak zapobiegać pożarom traw?
Fot. Komenda Wojewódzka PSP Kielce
Jak zapobiegać pożarom traw?
Fot. Komenda Wojewódzka PSP Kielce
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Niszczą przyrodę, stwarzają ogromne zagrożenie, a nierzadko przenoszą się na zabudowania. Pożary traw na wiosnę wciąż są dużym problemem. Przedstawiciele służb spotkali się, by porozmawiać o tym, jak im przeciwdziałać.

Jak podkreśla zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Józef Galica, by ten rok był bezpieczny, konieczne jest zaangażowanie służb.

– Z pozoru niegroźne wypalanie kilku czy kilkunastu metrów trawy może skończyć się fatalniej. Wystarczy powiew wiatru, który przeniesie płomienie. Zdarzały się przecież pożary, które kończyły się tragicznie – przypomina Józef Galica.

A każdy pożar niesie zagrożenie dla życia i dobytku ludzi. Ogień może rozprzestrzeniać się w błyskawicznym tempie, co doskonale wiedzą leśnicy.

– Ogień to wielkie niebezpieczeństwo dla lasów. Drzewa rosną długo, a palą się dramatycznie szybko - w koronach drzew pożar może rozprzestrzeniać się z prędkością 60 kilometrów na godzinę. Nic i nikt nie ucieknie z takiego ognia – alarmuje Roman Wróblewski, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Jak dodaje, w każdym nadleśnictwie są punkty alarmowe, które w razie wykrycia pożarów reagują błyskawicznie.

– Sprawdzimy każdy dym i będziemy działać natychmiast. Podpalanie nieużytków to skrajna głupota – podkreśla.

Lech Buchholz, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dodaje, że moment, w którym przyroda budzi się do życia to czas powrotu niechlubnego procederu.

– Miejsca, które są najczęściej podpalane to ostoje różnorodności biologicznej. Warto dodać, że wiele ptaków już w marcu zaczyna lęgi. Na nieużytkach mogą znajdować się ich gniazda – przypomina.

– Każda profilaktyka w tym zakresie jest niezwykle cenna – działać będą nie tylko strażacy ale i policjanci – deklaruje insp. Tomasz Jarosz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.

W ubiegłym roku, w województwie świętokrzyskim doszło do 1185 pożarów traw. Spłonęły 244 hektary nieużytków. Od początku 2025 strażacy odnotowali już 288  takich zdarzeń.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO