Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak sobie radzić ze smogiem? Musisz poznać te zasady!

środa, 20 listopada 2019 12:46 / Autor: Magdalena Nowak
Jak sobie radzić ze smogiem? Musisz poznać te zasady!
Jak sobie radzić ze smogiem? Musisz poznać te zasady!
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ciężkie chmury smogu, które unoszą się co jakiś czas nad Kielcami powodują problemy z oddychaniem i negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami, które znajdują się we wdychanym przez nas powietrzu? Prezentujemy poniżej kilka porad specjalisty.

Każdy z nas powinien na bieżąco śledzić raporty dotyczące zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego na ternie swojego terenu zamieszkania. – Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostanie w domu w dniu, kiedy wskaźniki przekraczają dopuszczalne normy i to sugerujemy np. seniorom, którzy nie muszą wychodzić codziennie do pracy. Jeśli uda nam się zostać w domu, nie powinniśmy wietrzyć mieszkań  – radzi prof. Cezary Pałczyński, kierownik oddziału pulmonologiczno-alergologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze oraz pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Jeśli wychodzimy na zewnątrz, powinniśmy unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ponieważ zwiększa ona wentylację płuc a tym samym pochłoniętą dawkę zanieczyszczeń. Po powrocie do domu powinniśmy przepłukać jamę ustną i nos fizjologicznym roztworem soli. Ponieważ zanieczyszczenia powietrza podlegają akumulacji w pomieszczeniach zamkniętych, należy pamiętać o systematycznym odkurzaniu ich – dodaje specjalista.

– W okresie zagrożenia wystąpienia smogiem szczególną uwagę należy zwrócić na  przestrzeganie odpowiedniej  diety bogatej w witaminy A, E, C, B12 i kwas foliowy. Kolejna bardzo ważna sprawa to maski chroniące drogi oddechowe. Niestety standardowe maski przeciwpyłowe mogą stanowić niewystarczające zabezpieczenie przed cząstkami drobnymi, skuteczniejsze są tu zdecydowanie maski z filtrem HEPA. Przy braku dostępu do maski przeciwpyłowej należy osłonić drogi oddechowe przy użyciu zwilżonego kawałka materiału – kończy prof. Pałczyński.

Najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu są dzieci i osoby starsze, szczególnie cierpiące na przewlekłe choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO